arteterapia naturopatia terapia sztuka
10 listopada 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Arteterapia, czyli terapia przez sztukę

Arteterapia może przynieść fantastyczne rezultaty u osób z różnymi zaburzeniami, borykających się z lękami, traumami, uzależnieniami i z samotnością. Wyrażanie siebie poprzez sztukę to coś, co daje ukojenie i podwyższa pewność siebie. Nic dziwnego, że coraz więcej profesjonalnych ośrodków pracy ze stresem i napięciem preferuje właśnie tę metodę. Dlaczego i kiedy warto wdrażać arteterapię?

Czym dokładnie jest arteterapia?

Arteterapia to rodzaj terapii psychologicznej wykorzystującej sztukę, a w zasadzie wszystkie jej dziedziny. Pacjent, który uczestniczy w terapii sztuką, wyraża się poprzez nią, odreagowuje trudne doświadczenia, relaksuje się, skupia się na tym, co piękne i konstruktywne, odsuwając na dalszy plan negatywne odczucia, które być może towarzyszą mu na co dzień.

Arteterapia może obejmować następujące aktywności:

  • rysunek,
  • malarstwo (technika dowolna),
  • taniec,
  • śpiew,
  • aktorstwo,
  • rzeźba.

Co ciekawe, sam termin „arteterapia” (w wersji anglojęzycznej: art therapy) wszedł do użytku mniej więcej w latach 40. XX wieku, a więc dość dawno. Natomiast pozytywny wpływ sztuki na ludzką psychikę i emocje odnotowywano już znacznie wcześniej, bo mniej więcej w XIX wieku.

Trzeba podkreślić, że arteterapia powinna być prowadzona przez doświadczoną osobę
z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym i praktycznym.

Co daje arteterapia?

Podczas terapii z wykorzystaniem narzędzi dziedzin artystycznych pacjent relaksuje się, uspokaja, skupia się na momencie „tu i teraz”. W ten sposób możne również wyrażać swoje emocje w bardziej niecodzienny sposób.

Ponadto, kształtują się w ten sposób umiejętności psychomotoryczne i manualne. To z kolei pozytywnie rzutuje na pewność siebie – osoba, która uwierzy w swoje zdolności i będzie widziała, jak rosną one wraz z kolejnymi dniami i tygodniami, zwiększy poczucie własnej wartości.

Czy warto rozważyć arterarapię?

Arteterapia sprawdza się u osób dla chorych na zaburzenia lękowe, depresje, uzależnienia lub nerwice. Sama w sobie nie jest w stanie wyleczyć tych schorzeń, ale może znacząco obniżyć ich wpływ na życie pacjenta oraz wspomagać terapię psychologiczną lub farmakologiczną.

Warto wiedzieć, że terapia sztuką najlepsze rezultaty przynosi w połączeniu z innymi metodami relaksacyjnymi, kojącymi i terapeutycznymi, m.in. z naturoterapią. Idealnie, jeśli
w danym ośrodku oferowane są wielodniowe pobyty z wyżywieniem, bo wówczas najlepiej można wykorzystać możliwości, jakie daje arteterapia.

Z taką ofertą przychodzi na przykład dom pracy ze stresem i napięciem Life Haven. Pracują tam wykwalifikowani specjaliści, którzy pomagają w uwolnieniu się od trudnych doświadczeń, traum, uzależnień i nie tylko.

Arteterapia jest świetną alternatywą dla kogoś, komu już zabrakło sił na samodzielne radzenie sobie z problemami. To również doskonały sposób na zrelaksowanie się, zintegrowanie z grupą i przede wszystkim na odnalezienie na nowo radości życia, a być może też na odkrycie nowego hobby.