21 września 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie aparaty słuchowe wybierać dla dzieci?
5 (100%) / 3 głosów

Jakie aparaty słuchowe wybierać dla dzieci?

Niedosłuch jest bardzo poważnym problemem, zwłaszcza u dzieci. Zbyt późne rozpoznanie niedosłuchu może prowadzić do opóźnienia rozwoju mowy, a także psychiki dziecka, pozbawionego możliwości obserwacji i uczenia się komunikacji werbalnej. Niezdiagnozowany i zaniedbany niedosłuch rodzi frustrację, co może objawiać się w zachowaniu malca, który staje się apatyczne lub nerwowe i unika innych dzieci.

Pierwsze objawy niedosłuchu u dziecka możemy zaobserwować na przełomie drugiego i trzeciego roku życia. Sygnałem do zbadania słuchu pociechy powinno być zachowanie często mylone z nieposłuszeństwem – zauważa ekspert z punktu protetyki słuchu Amfon w Lublinie.

Kiedy malec nie reaguje na to, że do niego mówimy, łatwo wpada w złość i unika towarzystwa, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że po prostu nas nie słyszy lub ma problem z rozumieniem dźwięków mowy.

Jak pomóc niedosłyszącemu dziecku?

Rozwiązaniem problemu niedosłuchu lub wady słuchu jest zakup odpowiedniego aparatu protetycznego. Aparat słuchowy jest niewielkim urządzeniem elektrycznym, zasilanym baterią. Zbudowany jest z mikrofonu, wzmacniacza oraz słuchawki. Dzięki dobrze dobranemu aparatowi słuchowemu twoje dziecko wreszcie będzie miało szansę na komunikację z innymi, a co za tym idzie, prawidłowy rozwój intelektualny i emocjonalny.

Gdzie szukać aparatu słuchowego dla dziecka?

Aparaty słuchowe są urządzeniami ortopedycznymi i nie można ich wybierać na własną rękę. Aby dopasować aparat do potrzeb osoby niedosłyszącej, konieczne jest profesjonalne badanie słuchu. Takie badania wykonują specjaliści audiologii, którzy następnie pomagają w wyborze właściwego modelu.

Jaki aparat słuchowy wybrać dla dziecka?

Przed dokonaniem decyzji o zakupie aparatu słuchowego dla dziecka należy wypróbować kilka urządzeń. Ostateczny wybór powinien paść na to, które pozwala na słyszenie dźwięku najbardziej zbliżonego do naturalnego i umożliwia rozumienie mowy w ciszy oraz w hałasie. Dziecko może mieć trudności z oceną jakości słyszanego dźwięku, toteż olbrzymie znaczenie, zwłaszcza przy wyborze pierwszego aparatu, odgrywa profesjonalizm audiologa.

Dopasowując aparat słuchowy dla dzieci, najczęściej sięga się po modele BTE (aparaty zauszne). Tego rodzaju urządzenia umieszczane są w obudowie za uchem i łączą się z nim za pomocą przewodu. Wkładkę uszną wykonuje się indywidualnie. Olbrzymią zaletą aparatów zausznych jest ich zwiększona trwałość, bardzo prosta obsługa i łatwość czyszczenia.

Planując zakup aparatu słuchowego warto pamiętać, że takie urządzenia objęte są dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzieci i młodzież do 26 roku życia mogą liczyć na refundację nawet 100% wartości nowego aparatu. Osobne dofinansowania przyznawane są przez PFRON, osobom posiadającym grupę inwalidzką lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.