6 marca 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Animaloterapia dla dzieci. Na czym to polega?

Dzieci kochają zwierzęta. Nie ulega wątpliwości, że kontakty z kotkiem, pieskiem czy królikiem odgrywają ważną rolę w kształtowaniu charakteru dziecka. Wejście w bliskie relacje uczy przywiązania, troski i opieki. Ma również dobroczynny wpływ na biologiczne i psychologiczne funkcjonowanie człowieka. Animaloterapia to nic innego jak zespół działań terapeutycznych, wykorzystujący obecność zwierząt.

Czym jest animaloterapia?

Animaloterapia to metoda, która wspomaga leczenie jak i rehabilitację osób niepełnosprawnych z zaburzeniami w sferze psychoruchowej. Są to przede wszystkim dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, porażeniem kończyn, autyzmem, zespołem Downa czy opóźnione w rozwoju intelektualnym i motorycznym. Animaloterapia kierowana jest nie tylko do dzieci chorych, ale również do dzieci zdrowych. Dziecko w kontakcie ze zwierzęciem uczy się zasad odpowiedzialności i wychowania. Zwierzęta są nieodłącznym elementem życia człowieka, są to nasi przyjaciele, obrońcy i wierni towarzysze. Badania wskazują, że zwierzęta potrafią niesamowicie oddziaływać na zdrowie psychiczne człowieka. Ich nieoceniona pomoc w rehabilitacji, spotkała się z wielką aprobatą i zaczęła przynosić same pozytywne efekty. Dzieci niepełnosprawne, bądź borykające się z zaburzeniami rozwojowymi, po bliskim kontakcie ze zwierzęciem odczuwają relaks, zmniejsza się napięcie ich mięśni, poprawia równowaga, uspokajają się nerwy a dodatkowo dziecko takie otwiera się na świat zewnętrzny. Animaloterapia dzieli się na:

  • AAA – działania edukacyjno-rekreacyjne przy udziale zwierząt.
  • AAT– terapia indywidualna przy udziale zwierząt, dopasowana do konkretnego pacjenta. Wspomagająca terapię główną.

Formy animaloterapii

Najczęściej spotykane zajęcia:

  • onoterapia – zajęcia z udziałem osłów. Te zwierzęta pomagają dzieciom zachować równowagę przy nauce jazdy na grzbiecie,
  • kozoterapia – zajęcia z udziałem kóz. Niewielką kózkę można przytulić i objąć,
  • dogoterapia – terapia z udziałem psów ras łagodnych, tj. owczarki niemieckie, labradory, golden retriewery, nowofundlandy, owczarki szkockie, bernardyny czy husky. Ten rodzaj terapii rozwija koncentrację i stymuluje zmysły,
  • felinoterapia – terapia z udziałem kotów. Subtelna, delikatna i nienarzucająca się osobowość kota odpowiada osobom wrażliwym, a tulenie koi nerwy i ból,
  • hipoterapia – konie przyczyniają się do poprawy symetrii ciała, polepszają wydolność oddechową i przekazują odpowiedni wzorzec chodu.

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na obecność zwierząt w domu. Kot czy pies wymaga poświęcenia dużej uwagi i opieki, dlatego warto wybrać się na zajęcia z animaloterapii ze swoimi pociechami. Mamy sporo zwierząt i wielu doświadczonych terapeutów, organizujemy również wycieczki edukacyjne i przyrodnicze dla dzieci – dodaje rozmówca z ośrodka terapeutycznego Fundacja Dzieci Wuja Toma.

W Fundacji możemy poznać m.in. klacz o imieniu Zakrętka, kuca Wiesię, owczarka niemieckiego Korka, czy słodką ośliczkę o imieniu Tosia. Podopieczni mogą wykonywać w ich obecności odpowiednie ćwiczenia i przełamywać bariery. Zwierzęta są odpowiednio wyszkolone i doskonale sprawdzają się w animaloterapii.