24 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Alkoholizm jako problem cywilizacyjny

Alkoholizm to poważna choroba, która dotyka całkiem sporej części społeczeństwa — niezależnie od wieku, płci, czy statusu materialnego. Uzależnienie od napojów wyskokowych zalicza się do jednych z najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych. Warto jednak mieć świadomość, że z chorobą alkoholową można skutecznie walczyć. Chociaż problemy te najczęściej zostają do końca życia, to jednak można nauczyć się z nimi normalnie funkcjonować.

Kto najczęściej ma problemy z alkoholem?

Bardzo często chorobę alkoholową przypisuje się osobom z marginesu społecznego, które nie mają wykształcenia i żyją w trudnych warunkach. Okazuje się jednak, że jest to stereotyp, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Status społeczny, czy wykształcenie nie chronią przed problemami z alkoholem. Wręcz przeciwnie. Osoby majętne, zajmujące wysokie stanowiska zawodowe są zdecydowanie bardziej narażone na stres. Ucieczki od negatywnych emocji szukają często w kieliszku. Co ciekawe, dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet — tłumaczy specjalista z firmy Detoks 500.

Bardzo często zaczyna się niewinnie od jednego kieliszka wina podczas kąpieli, czy szklanki whisky do wieczornego oglądania wiadomości. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy taka sytuacja ma miejsce codziennie, a z każdym kolejnym tygodniem ilość spożywanego alkoholu wzrasta. W końcu dochodzi do momentu, w którym brak nawet małej porcji trunku zaczyna być drażniący.

Jakie są objawy uzależnienia alkoholowego?

Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do poważnych problemów zarówno psychicznych, społecznych, jak i zdrowotnych. Kiedy można wnioskować, że dana osoba jest uzależniona? Wśród najczęściej występujących objawów zauważa się przede wszystkim:

  • brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu,
  • codzienne sięganie po trunek,
  • większą tolerancję na alkohol ze względu na przyzwyczajenie organizmu,
  • zaniedbywanie codziennych obowiązków,
  • rozdrażnienie i brak kontaktów społecznych,
  • pojawienie się luk w pamięci.

Najpoważniejszym objawem jest jednak głód alkoholowy. Jest to sytuacja, w której osoba uzależniona nie wyobraża sobie swojego codziennego funkcjonowania bez trunku i sprawia jej to fizyczny ból. W takim przypadku leczenie jest absolutną koniecznością.

Jak można radzić sobie z chorobą alkoholową?

Podstawą w leczeniu alkoholizmu jest przede wszystkim zauważenie swojego problemu i dobrowolne udanie się na terapię. Tylko wtedy ma ona jakikolwiek sens i może zakończyć się sukcesem. W tym przypadku najlepiej postawić na specjalistów, którzy faktycznie specjalizują się w tym obszarze. Są one w stanie dobrzeć do osoby uzależnionej zdecydowanie lepiej niż zwykły psycholog. Dlatego decydując się na ofertę konkretnego ośrodka, warto sprawdzić kadrę.

Zdarzają się również sytuacje krytyczne, w których choroba alkoholowa zagraża zdrowiu. W takim przypadku uzależniony kierowany jest na detoks do środka. Tam specjaliści pomagają mu do momentu, w którym jest w stanie wrócić do normalnego życia.