test na alergie
29 grudnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Alergia jako problem cywilizacyjny

Alergia świadczy o rozregulowaniu i obniżeniu sprawności układu immunologicznego, który nadmiernie reaguje na substancje, które nie są aż tak szkodliwe dla organizmu i nie zagrażają zdrowiu. Taka reakcja powoduje zbędne uruchomienie mechanizmów obronnych, mających na celu zwalczenie danych substancji, a to z kolei prowadzi do powstawania uporczywych objawów.

Jak rozpoznać objawy alergii?

Pierwsze objawy alergii można rozpoznać przez występowanie tak niepozornych dolegliwości jak katar, zatkany nos i kichanie. Osoby chorujące na alergie często zmagają się z zaburzeniem działania układu oddechowego, co prowadzi do występowania trudności w oddychaniu czy przewlekłego kaszlu. Objawy alergii mogą być zauważalne również na skórze poprzez występowanie wysypki, zaczerwienienia i swędzenia. Uciążliwe dla alergików są również problemy związane z układem pokarmowym, które mogą objawiać się występowaniem bólu brzucha i nudności. Częste są również problematyczne łzawienie i obrzęki oczu. Wśród najpopularniejszych substancji wywołujących alergie można wymienić alergeny wziewne, takie jak pyłki, sierść zwierząt oraz kurz. Alergie występują również przez kontakt z różnymi środkami chemicznymi, owadami czy materiałami. Występują również alergie pokarmowe na określone grupy produktów i alergie na leki. Zauważając u siebie objawy alergii, konieczne jest przeprowadzenie badań, które pozwalają wykryć substancje powodujące objawy. Szeroka oferta badań alergologicznych dostępna jest w pracowni Alergo Med, która dzięki wykwalifikowanym specjalistom i nowoczesnej technologii umożliwia kompleksową diagnozę alergii.

Dlaczego alergia jest współcześnie tak powszechna?

Alergia jest dzisiaj postrzegana jako choroba cywilizacyjna. Wiąże się to z powszechnym wzrostem zachorowań również u młodych osób. Mają na to wpływ czynniki kształtujące współczesny świat, takie jak urbanizacja oraz wiążące się z tym ogromne zanieczyszczenie środowiska.  Przyczyną alergii są też różnorodne substancje występujące w środkach chemicznych i kosmetykach, których dzisiaj używa się dużo więcej niż kilkadziesiąt lat temu. Poważnym czynnikiem ryzyka jest też spożywanie przetworzonej żywności, której współcześnie nie można uniknąć. Ze względu na tak dużą powszechność czynników zagrażających konieczne jest dbanie o dokładną obserwację swojego organizmu i wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki. Badania alergologiczne Kraków to nowoczesne technologie i specjaliści oferujący szeroki pakiet badań laboratoryjnych. Efektywna diagnoza pozwala na wprowadzenie leczenia i usunięcie uporczywych objawów.