aparaty sluchowe
4 listopada 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

5 powodów, dla których użytkownicy aparatów słuchowych zaprzestają ich noszenia

Czy znacie ten scenariusz? Człowiek cierpiący z powodu niedosłuchu, wreszcie postanawia zakończyć wieloletni koszmar i rozpocząć nowe, bardziej komfortowe życie. W tym celu udaje się do laryngologa, kupuje aparat słuchowy i… po krótkim czasie przestaje go używać. Jakie są tego powody?

1. Niekomfortowy aparat słuchowy

Źle dobrany aparat słuchowy lub wyprodukowany według przestarzałej technologii, może     powodować duży dyskomfort. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego aparatu słuchowego. W dzisiejszych czasach dostępne są nowoczesne aparaty, których używanie jest możliwe nawet, jeśli nosimy okulary. Ponadto, urządzenia te występują w różnych modelach i kolorach. Warto zapytać bliską osobę, czy czuje się komfortowo w swoim aparacie. Jeżeli jest on starszy niż 5 lat, należy udać się do protetyka słuchu oraz przeprowadzić badania słuchu, aby zweryfikować przydatność urządzenia.

2. Aparat słuchowy niespełniający oczekiwań

Aparat słuchowy to inwestycja, mająca na celu podniesienie komfortu życia. Nic więc dziwnego, że brak satysfakcji ze słyszanego dźwięku powoduje frustrację. W takiej sytuacji konieczna jest ponowna wizyta u laryngologa i zmiana aparatu na odpowiednio dopasowany. Obecnie produkowane najlepsze  aparaty słuchowe są na tyle nowoczesne, że dopasowują swoje parametry do otoczenia, w którym znajduje się ich użytkownik. Nie tylko odróżniają mowę ludzką od hałasu, ale też pozwalają, np. na wizytę w filharmonii. Możliwe jest nawet bezprzewodowe podłączenie aparatu do źródła dźwięku, takiego jak, m.in.  nośnik MP3, telefon, czy telewizor.

3. Aparat słuchowy jest ciężki w utrzymaniu

Aparaty słuchowe to delikatne urządzenia niewielkich rozmiarów. Stale narażone są na działanie czynników zewnętrznych, takich jak woda, pot, wosk uszny i bród. Do ich utrzymania potrzebne jest regularne mycie i osuszanie. Przez niektórych ludzi te czynności mogą być odczuwane jako uciążliwe. Na szczęście dostępny jest szereg rozwiązań ułatwiający pielęgnację aparatów słuchowych.

4. Aparat słuchowy powoduje zakłopotanie

Niestety, część użytkowników aparatów słuchowych unika ich noszenia ze względu na zakłopotanie, jakie odczuwają z tego powodu. Niedosłuch kojarzy im się wyłącznie ze starszymi ludźmi. Problem jest jednak dużo bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać.  Badania wskazują, że aż 40% wszystkich Polaków cierpi na niedosłuch. W przyszłości aparaty słuchowe będą tak popularne jak okulary. Należy skoncentrować się na korzyściach płynących z noszenia urządzenia i tego jak polepsza codzienny odbiór otoczenia.

Ponadto, najmniejsze aparaty wewnątrzuszne są całkowicie niewidoczne.

5. Aparat słuchowy nie przynosi już korzyści

Oczywiste jest, że raz na jakiś czas sprawdzamy stan swojego zdrowia, przeprowadzając rutynowe badania krwi, ciśnienia, czy wzroku. Niestety, bardzo często zdarza się nam zapomnieć o słuchu. Jest to szczególnie ważne, jeśli nosimy już aparat słuchowy. Część użytkowników urządzenia zaprzestaje korzystania z niego ze względu na fakt, że po dłuższym czasie jakość słyszenia obniża się. Jak już zostało wcześniej wspomniane, należy regularnie badać słuch, ponieważ prawdopodobne jest, że wraz z latami, ulegnie on pogorszeniu. Jeżeli przyczyną zaniechania kupna nowego sprzętu są kwestie finansowe, warto zainteresować się tematem dofinansowania aparatów słuchowych.