6 grudnia 2019

Kategoria:
Sport

Zasady jazdy na quadzie

O tym, aby jeździć na quadzie, marzą nawet naprawdę młode osoby. Trudno się temu dziwić – przejażdżka tym pojazdem to prawdziwa frajda. Każdemu może sprawić wiele przyjemności i satysfakcji. Jednak zanim quad wyruszy w trasę i zacznie pokonywać przeszkody na drodze, warto zapoznać się z zasadami związanymi z jego prowadzeniem. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, chcąc zostać jego kierowcą.

Kwestie formalne a prowadzenie quada

Aby móc prowadzić quada po drogach publicznych konieczne jest prawo jazdy i odpowiednia homologacja, na podstawie której pojazd dopuszczony jest do ruchu. Może to być homologacja L7e na pojazd samochodowy inny, jak również typu T, czyli na ciągnik rolniczy. W obu przypadkach należy pamiętać, że oczywiście żadna z nich nie dopuszcza prowadzenia pojazdów na drodze ekspresowej, czy tym bardziej autostradzie.

Kwestie formalne oraz stosowanie się do obowiązujących przepisów są tak samo ważne jak znajomość techniki jeżdżenia quadem. Za nieprzestrzeganie zasad dotyczących obowiązku rejestracji pojazdu czy też za uchylanie się od płacenia ubezpieczenia, grożą wysokie mandaty – mówi ekspert z firmy ARmoto.

W jaki sposób należy jeździć quadem?

To, w jaki sposób należy prowadzić quada, zależy od warunków panujących na drodze. Istnieje jednak kilka zasad, do których kierowca zawsze powinien się stosować.

Nikomu chyba nie trzeba przypominać, jak ważne podczas jazdy quadem jest noszenie akcesoriów ochronnych. Tego, aby zakładać kask oraz ochraniacze, wymagają nie tylko przepisy, ale też zdrowy rozsądek. Dzięki temu ryzyko dotkliwych urazów ciała podczas wypadku będzie ograniczone do minimum.

Quada można prowadzić stojąc lub siedząc. W tym pierwszym przypadku należy pamiętać o tym, że nogi muszą być delikatnie ugięte w kolanach, a ręce w łokciach. Wtedy, gdy kierowca prowadzi pojazd siedząc, ręce muszą być nieco wysunięte na zewnątrz. W czasie jazdy, gdy quad pokonuje przeszkody, trzeba balansować ciałem. Jednak po ich przejechaniu jego postawa powinna wrócić do wyjściowej, centralnej pozycji.

Skręcanie quadem nie jest niczym trudnym pod warunkiem, że kierowca nie rozwinął dużej prędkości. Jeżeli jedzie on szybko, to przed zakrętem musi zdecydowanie zwolnić. Poza tym powinien przechylić on ciało w kierunku, w którym skręca pojazdem.