strój sportowy
16 lutego 2021

Kategoria:
Sport

Z jakich elementów składa się ubiór treningowy boksera?

Wiele osób rozpoczynających przygodę z boksem lub innymi sportami walki, zakłada na siebie zwykłe ubrania, co może szybko powodować dyskomfort podczas treningów. Nawet jeśli trenuje się amatorsko, hobbistycznie, warto poświęcić trochę uwagi i zainwestować  w odpowiednią odzież treningową, aby czuć się wygodnie i swobodnie podczas ćwiczeń. W tym wpisie omówimy pokrótce  typową wyprawkę dla boksera: jego strój sportowy oraz akcesoria ochronne.

Odzież treningowa dla pięściarzy

Nie będzie zbyt odkrywcze stwierdzenie, że podstawowe elementy odzieży treningowej każdego pięściarza  to koszulka treningowa i spodenki oraz obuwie bokserskie. Jeżeli skompletowanie całego kompletu odzieży sportowej może być w jakimś zakresie problematyczne, dobrze jest skoncentrować się najpierw na wyborze odpowiedniej koszulki, która zapewni ćwiczącemu dostateczny komfort podczas ćwiczeń. Jakie cechy powinna mieć dobra koszulka treningowa?

Jak wyjaśnia doradca handlowy z internetowego sklepu Leone.pl, oferującego profesjonalną odzież treningową i sprzęt bokserski – Koszulki treningowe, podobnie zresztą jak pozostałe elementy stroju sportowca, muszą być przede wszystkim wygodne. Powinny być odpowiednio dopasowane do sylwetki sportowca i przylegać do ciała, ale w żadnym wypadku nie mogą powodować ucisku i ograniczać swobody ruchów. Powinny także zapewniać prawidłową wentylację  i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, a najlepiej pod tym względem sprawdzają się T-shirty wykonane z materiałów termoaktywnych.

Kolejnym elementem ubioru są spodenki bokserskie – nieco dłuższe od tych przeznaczonych do innych dyscyplin, z charakterystycznym szerokim pasem i często z bocznymi rozcięciami. Pas w spodenkach przeznaczonych do boksu jest szeroki nie bez przyczyny – wyznacza granicę ciosów, poniżej której nie wolno uderzać.

Buty bokserskie

Walka w ringu wymaga maksymalnej koncentracji  oraz szybkiego i sprawnego poruszania. Mimo że to ręce zadają ciosy, nogi stanowią podporę każdego boksera, a ich prawidłowa praca jest kluczem do zwycięstwa i stanowi podstawę treningu bokserskiego. Wszystkie wyprowadzane uderzenia muszą być podparte odpowiednią aktywnością nóg. Nacisk na prawidłowe poruszanie się podczas walki sprawia, że dobór odpowiedniego obuwia bokserskiego nie może być dziełem przypadku. Pierwsze kroki w treningach bokserskich można stawiać w standardowych butach sportowych, ale dosyć szybko rodzi się potrzeba nabycia bardziej profesjonalnego obuwia.

Buty bokserskie są sznurowane, wysokie za kostkę, co pozwala lepiej chronić nogę przed różnymi urazami, jak chociażby skręceniem. Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Mają płaską podeszwę, która w przypadku zawodów musi być też cienka, co nie jest wymagane (aczkolwiek zalecane) podczas treningów. Obuwie dla bokserów wykonuje się skóry i materiałów syntetycznych. Musi być wygodne, dobrze dopasowane i ściśle przylegać do stóp, jednocześnie zapewniając im odpowiednią wentylację.

Akcesoria ochronne – niezbędne elementy dla każdego trenującego sporty walki

Uzupełnienie ubioru sportowego każdego boksera to akcesoria ochronne, które są niezbędnymi elementami m.in. podczas sparingów czy ćwiczenia w parach technik bokserskich i poszczególnych kombinacji ciosów lub obrony przed nimi.

  • ochraniacz na szczękę – bez niego nie może być mowy o podjęciu treningu bokserskiego, zabezpieczenie zębów jest podstawowym wymogiem na każdym treningu, podczas sparingu i w czasie walki;
  • kask ochronny – wykonany z twardych i wytrzymałych materiałów, a jednocześnie dobrze dopasowany do głowy, która jest szczególnie narażona na wszelkiego rodzaju urazy;
  • suspensor – ochraniacz na krocze. Dodatkowo można wyposażyć się w ochraniacze na korpus, a przypadku kobiet również w akcesoria ochronne na biust, przy czym poszczególne elementy ochronne nie powinny w żadnym stopniu krępować ruchów pięściarza.

Oczywiście chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, że absolutnym „must have” dla każdego pięściarza, stanowiącym jego podstawowe wyposażenie, są rękawice bokserskie. Wyróżniamy kilka rodzajów rękawic, które, choć mają zbliżoną budowę, różnią się między sobą parametrami i przeznaczeniem. Ale to już temat na osobny wpis.