Jak wybrać trampolinę do ćwiczeń, aby była bezpieczna?
20 grudnia 2017

Kategoria:
Sport

Jak wybrać trampolinę do ćwiczeń, aby była bezpieczna?

Maksymalne obciążenie, stelaż i kotwy

Pierwszy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej trampoliny, to maksymalne obciążenie, czyli maksymalna waga osób, które mogą jednocześnie przebywać na trampolinie i aktywnie z niego korzystać.

Jeśli przekroczymy maksymalne obciążenie, materiał maty może się zerwać, może dojść do zerwania sprężyn, czy nawet złamania stelażu. Powinniśmy wybierać sprzęt, który spełnia rygorystyczne normy jakościowe – mówi nam przedstawiciel właściciela SklepSportowy.pl, firmy PROSPORT z Dzierżoniowa.

Przypatrzmy się też dokładniej stelażowi, czy wygląda solidnie i stabilnie. Zbyt cienkie elementy powinny wzbudzać w nas niepewność. Jeśli wybieramy trampolinę z siatką ochronną – a to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ponieważ jest najbardziej uniwersalne – przyjrzyjmy się, czy słupki, na których jest ona zamocowana, są odpowiednio zabezpieczone. Wybierajmy zestawy w komplecie z kotwami mocującymi – choć trampoliny są stosunkowo duże, wiatr może je łatwo przewrócić. Zakotwienie temu zapobiega.

Mata i siatka ochronna

Warto też przyjrzeć się macie trampoliny, po której będziemy skakać oraz ilości sprężyn. Solidny producent powinien nam dać gwarancję nie tylko na stalowe elementy stelażu, które nie powinny się uszkadzać i rdzewieć, ale również na pozostałe części trampoliny. Oczywiście gwarancja na stal będzie dłuższa niż gwarancja na matę i sprężyny, jednak bezwzględnie powinna być dołączona do produktu. Wybierając trampolinę ogrodową z siatką, należy też przyjrzeć się, w jaki sposób siatka jest zamykana i mocowana do konstrukcji. Bezpieczne zabezpieczenie siatki to zamknięcie na zamek i klipsy zatrzaskowe. Siatka powinna być montowana do konstrukcji w przynajmniej dwóch punktach sznurem i klipsami zatrzaskowymi. Na koniec zwróćmy uwagę, czy do trampoliny jest dołączona drabinka, która pozwoli łatwo dostać się na matę najmłodszym, którzy z pewnością również chętnie skorzystają z ogrodowej trampoliny.