17 października 2017

Kategoria:
Sport

Jak wybrać rower do jazdy po mieście

„Eko” i „fit” – te słowa to podsumowanie najsilniejszych trendów w XXI wieku. Jemy zdrowiej, uprawiamy sport, dbamy o środowisko. W tę modę idealnie wpisuje się jazda na rowerze, która z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Rower to dzisiaj nie tylko forma rekreacji, ale też modny środek transportu do poruszania się po mieście. Jak wybrać idealny rower miejski?

Cechy idealnego roweru do miasta

Dojazd do pracy, zakupy, wycieczka do parku – to tylko jedne z wielu sytuacji, w których poruszając się po mieście korzystamy z rowerów. Dzięki temu nie zanieczyszczamy środowiska, omijamy uliczne korki i dbamy o swoje zdrowie i samopoczucie. Aby jednak miejską trasę przemierzać sprawnie i wygodnie, należy wybrać dobry rower.

Moda na jazdę rowerem po mieście zaowocowała uzupełnieniem oferty sklepów rowerowych o modele typowo miejskie, które szturmem podbiły rynek. – Mówi przedstawiciel sklepu rowerowego Activsport w Tomaszowie Mazowieckim. – Te wersje jednośladów, inspirowane tradycyjnymi „holenderkami”, posiadają charakterystyczną, wygiętą ramę, przypominającą nieco „damki”. Taka konstrukcja roweru ułatwia wsiadanie i zsiadanie, co w miejskich warunkach, a więc przy częstych postojach np. na światłach czy w sklepach, jest ogromnym udogodnieniem. Poza tym jeżdżąc po mieście zależy nam na wyprostowanej pozycji. Wysoko ustawiona kierownica sprawia, że nie musimy się pochylać i nadwyrężać kręgosłupa, jest nam po prostu wygodniej. Do tego szerokie siodełko na sprężynach oraz amortyzowany widelec, dzięki którym bez problemu pokonamy wszelkie wyboje – krawężniki, bruk czy nierówne płyty chodnikowe. Jakie opony wybrać do jazdy po mieście? Dobrze sprawdzą się tu szersze modele, ale o gładkiej strukturze, które idealnie sprawdzą się na twardej, płaskiej nawierzchni. Niektórzy do jazdy po mieście wybierają popularne „górale”, które dobrze radzą sobie z wybojami, ale przez zbyt rozbudowany bieżnik mogą się okazać za wolne na asfalcie, a do tego dość ciężkie. Rower miejski nie powinien ważyć za dużo – utrudni to pokonywanie większych progów i wnoszenie go po schodach. Nie może być też jednak za lekki, by nie tracić stabilności. Rowery górskie często tez pozbawione są dodatkowych udogodnień, których możemy potrzebować w mieście.

Dodatkowe wyposażenie

W jakie dodatkowe elementy powinien być wyposażony rower, by idealnie sprawdzał się w warunkach miejskich?

  • Błotniki – pozwolą uniknąć zabrudzeń i zmoczenia ubrań, co jest szczególnie istotne, gdy rowerem dojeżdżamy do pracy.
  • Koszyk – wiklinowy czy stalowy, przyda się w każdej sytuacji: do przewiezienia zakupów, kurtki, jedzenia czy picia.
  • Bagażnik – nieodzowny, jeśli musimy przewieźć cięższą torbę czy plecak.
  • Oświetlenie – bezpieczeństwo w ruchu miejskim jest bardzo ważne, dlatego trzeba koniecznie pamiętać o odblaskach.
  • Podpórka – tzw. „nóżka” ułatwi zaparkowanie roweru przed sklepem czy na światłach.
  • Zabudowany łańcuch – osłona łańcucha zapobiegnie wkręcaniu się odzieży w mechanizm i będzie się efektownie prezentować.

Tak wyposażony rower miejski w ulubionym kolorze i odpowiedniej stylistyce, np. w modnym typie retro, będzie idealnym pojazdem do poruszania się po mieście.