29 września 2017

Kategoria:
Sport

Jak wybrać rower do jazdy po mieście?

Dziś bardzo wiele osób decyduje się na rezygnację z jazdy samochodem na co dzień i wybiera rower. Rowerem dojeżdżamy do pracy, na rowerze wybieramy się po zakupy, na kąpielisko, pograć w tenisa, czy po prostu kogoś odwiedzić. Wzrasta nasza świadomość własnego ciała, chcemy dbać o zdrowie i zależy nam na wyglądzie. Moda na sport i zdrowe odżywianie to najlepsze, co mogło się wydarzyć w nafaszerowanym zagrożeniami cywilizacyjnymi XXI wieku. Jaki rower będzie najlepszy do jazdy po mieście? Czym kierować się przy jego wyborze? – Przygotowaliśmy krótki poradnik.

Rower to oszczędności i inne korzyści

Jeśli zdecydujemy się przerzucić z samochodu na rower, będziemy cieszyć się oszczędnością nie tylko pieniędzy (których sporo przecież wydajemy na paliwo), ale także czasu. Omijamy uliczne korki, które pojawiają się w godzinach szczytu w każdym dużym mieście. Możemy także wybierać skrócone trasy, na przykład ścieżkami w parku. Najważniejszą korzyścią z regularnej jazdy rowerem jest wpływ na naszą kondycję, zdrowie i samopoczucie. Każdy, kto regularnie uprawia sport, doskonale wie, jak wysiłek fizyczny korzystnie wpływa nie tylko na ciało, ale i na umysł. Jeśli wybierzemy rower zamiast samochodu, jako środek transportu do pracy, dotrzemy do niej z o wiele jaśniejszym umysłem i chętniej zabierzemy się za przydzielone nam zadania.

Rower miejski

Pierwszy rodzaj roweru, jaki przychodzi nam do głowy, kiedy planujemy zmienić swoje codzienne nawyki, to oczywiście rower miejski. Rowery miejskie są najbardziej popularne w światowej stolicy rowerów, czyli w Amsterdamie – mówi nam przedstawiciel sklepu rowerowego Saveno z Warszawy. Również w naszym kraju rowery tego rodzaju zyskały w ostatnich latach na popularności. Jeszcze pewien czas temu na polskich ulicach mogliśmy spotkać tylko składaki i tzw. kolarzówki, choć dzisiejsi nastolatkowie zdecydowanie tego nie pamiętają. Ramy rowerów miejskich są skonstruowane w taki sposób, by ułatwić nam wsiadanie. Warto też dodać, że na nowoczesnym rowerze miejskim siedzimy w pozycji wyprostowanej, nasze plecy nie są obciążone podczas jazdy, a dodatkowo mamy z roweru lepszy widok. Rowery miejskie, które możemy spotkać w profesjonalnych sklepach, wyposażone są w dodatki, które uprzyjemniają nam jazdę. Są to błotniki i pełna osłona łańcucha. Dodatki to także bagażnik, bardzo często koszyk, w którym możemy umieścić torebkę, plecak, czy siatkę z zakupami, stopka i oświetlenie.

Rower crossowy i trekkingowy – rowerowi bracia

Kolejne rowery polecane osobom, które zamierzają na co dzień korzystać ze swojego dwukołowca, to rower crossowy i trekkingowy, przez fachowców nazywane rowerowymi braćmi. To połączenie roweru górskiego i szosowego. Rowery trekkingowe to dobre rozwiązanie dla osób, które planują także turystyczne wyprawy. Opony takiego roweru są węższe niż w rowerze górskim, ale szersze niż w szosówce. Trekkingi również są wyposażone w błotniki, bagażnik, często także dynamo z oświetleniem. Rowery crossowe są bardzo podobne, jednak nie mają turystycznych dodatków. To rowery, które dobrze sprawdzają się na drogach asfaltowych, ale także na ubitych ścieżkach gruntowych. Jeśli więc zależy nam na rowerze, który sprawdzi się nie tylko w mieście, rozważmy wybór dwukołowca crossowego lub trekkingowego.