27 września 2017

Kategoria:
Sport

Jak wybrać idealny rower miejski?

Rower służy nie tylko celom rekreacyjnym, takim jak rodzinne wycieczki poza miasto, ale również sprawdza się jako środek transportu w „miejskiej dżungli”, która charakteryzuje się zakorkowanymi ulicami oraz wszelakimi remontami. Rower miejski jest idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Pozwala on na szybkie i bezproblemowe dotarcie do celu – szkoły, uczelni, pracy lub sklepu. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas jego kupna.

Jazda miejska, czyli jaka?

Idealny rower miejski powinien być wygodny i prosty w obsłudze, aby służył zarówno na ulicach, jak i ścieżkach rowerowych. Jazda po mieście ma bowiem swoją specyfikę – jest to głównie teren płaski z utwardzonymi drogami, do czego jest właśnie potrzebna komfortowa, wyprostowana pozycja, która umożliwi dokładną obserwację otoczenia. Jazda po mieście charakteryzuje się również tym, że jeździmy niezależnie od pogody, w różnych porach roku, za dnia, a także po zmroku. Zdarza się także zostawić rower, przypinając go przed wejściem do sklepu.

Zwróć uwagę na ramę…

Rama roweru miejskiego posiada geometrię, która pozwala na jazdę w wyprostowanej pozycji, elementy odporne na warunki atmosferyczne, a także akcesoria przydatne do miejskiej jazdy, takie jak: błotniki, osłona łańcucha, osłona tylnego koła, koszyk, bagażnik, dzwonek oraz odpowiednie oświetlenie – światła przednie i tylne to obowiązkowy element wyposażenia.

Przed kupnem warto sprawdzić, czy rama jest właściwie dobrana. Krótka przejażdżka pozwoli określić, czy jest ona za duża, za mała czy w sam raz. Szukanie innego modelu można rozpocząć po stwierdzeniu, że podczas jazdy zbytnio się wyciągamy lub kulimy i nie odbieramy naszej pozycji w trakcie jazdy jako komfortowej.

…oraz koła i opony

Innym istotnym elementem roweru miejskiego są koła z oponami. W przypadku omawianego w tym artykule rodzaju roweru najlepiej sprawdzają się koła w rozmiarze 28 cali i zwykłe opony.

Coraz częściej można także zauważyć na ulicach rowery wyposażone w dużo mniejsze, aczkolwiek grubsze opony, które są bardzo przydatne w amortyzowaniu jazdy – zauważa ekspert ze sklepu internetowego RoweryRolki.pl, który charakteryzuje się szeroką ofertą rowerów, również przeznaczonych do jazdy miejskiej.

Ponadto krakowska firma może pochwalić się organizacją testów rowerowych różnych marek, jak również projektem „Kręcimy, bo lubimy”.