rower
27 marca 2018

Kategoria:
Sport

Jak wybrać dobry rower szosowy?

Kolarstwo szosowe jest w Polsce sportem bardzo popularnym – choć amatorów tej dyscypliny  nie spotkamy w centrach zatłoczonych miast, na obrzeżach już owszem i to nie tylko w słoneczne dni. Większość zwolenników tego sportu podchodzi do uprawiania tej dyscypliny bardzo poważnie: nie tylko profesjonalny rower, ale także strój jak u zawodowca, fachowy kask, okulary, buty. Po najwyższej jakości sprzęt sięgają nie tylko zawodowcy. W związku z popularnością kolarstwa szosowego i triathlonów oraz rozwojem tych dyscyplin, na rynku mamy bardzo szeroki wybór rowerów dla zwolenników tych sportów. Jaki rower powinna wybrać osoba, która dopiero planuje rozpoczęcie przygody z kolarstwem szosowym?

Cena roweru szosowego

Ceny rowerów ze wszystkich typów są zróżnicowane, tak samo jest oczywiście z cenami „szosówek”. Z pewnością w sklepie uda nam się kupić zwykły rower górski za cenę około 1.500 zł, jednak ceny rowerów szosowych są już wyższe, z czym musimy się liczyć. Cena podstawowego roweru szosowego to wartość rzędu kilku tysięcy złotych, przy czym na drugim końcu rozpiętości cenowej znajdziemy już kilkadziesiąt tysięcy.

Fakt, że rowery szosowe są droższe, można wyjaśnić w prosty sposób – mówi nam przedstawiciel salonu rowerowego SportAttack z Krakowa. Rower szosowy ma delikatniejszą ramę, a jednak musi wytrzymać oddziaływanie sporych sił, które powstają przy dużych prędkościach. Większość klientów, którzy dopiero planuje rozpoczęcie swojej przygody z kolarstwem szosowym, decyduje się na zakup pierwszego roweru w cenie około 5.000 zł. Rowery szosowe w cenie rzędu 10.000 zł to już raczej zakup dla kolarzy doświadczonych, którzy są przekonani, że kolarstwo szosowe to sport dla nich.

Kluczowe kryteria – budowa roweru

Podstawowe kryteria wyboru nowoczesnego roweru szosowego to: jaką sylwetkę chcemy mieć podczas jazdy i jakie dystanse zamierzamy pokonywać. Nasza sylwetka na rowerze szosowym zależy od geometrii ramy. W tej kwestii trudno posługiwać się konkretnymi danymi liczbowymi, które są uzależnione od rozmiaru ramy – zdecydowanie warto się wybrać do profesjonalnego salonu rowerowego, by jak najlepiej dopasować rower do naszych wymiarów. Można jednak uogólnić, że im dłuższa jest rura górna ramy roweru, tym bardziej pochyleni jesteśmy w czasie jazdy. Bardzo długie rury górne są więc zarezerwowane dla zawodowych kolarzy. Rowery szosowe z krótszymi rurami pozwalają na zajęcie bardziej komfortowej pozycji, co zbliża je do rowerów z segmentu endurance. Pozycję na rowerze można modyfikować, zmieniając długość wspornika kierownicy (potocznie mostka), który łączy kierownicę z rurą sterową amortyzatora odpowiadającego za utrzymywanie przedniego koła przy ziemi. Jeśli nie mamy pewności, jaki rower będzie dla nas najbardziej optymalny, warto skorzystać z pomocy fachowców w sklepie rowerowym – to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż zakup dwóch kółek w markecie.