23 września 2017

Kategoria:
Sport

Jak wybrać dobre kijki do nordic walking?

Nordic walking to świetna forma aktywności fizycznej dla każdej osoby, która potrafi chodzić. To sport dla osób w każdym wieku. Odpowiedni dobór kijów do nordic walking ma istotne znaczenie, by zachować prawidłową technikę marszu. Nie musimy wybierać tych najdroższych, jednak z pewnością warto kupić kije markowe, dobrej jakości. Profesjonalny kij powinien składać się z trzech zasadniczych części: kijka właściwego, rękojeści z tzw. rękawiczką oraz grota z talerzykiem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni dla nas kij? Czym się sugerować przy zakupie? – Przygotowaliśmy krótki poradnik dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z tym pięknym sportem.

Charakterystyka części dobrego kija

Na początku przyjrzyjmy się rękojeści kija. Rękojeść powinna być smukła, wbrew sugestiom niektórych amatorów nordic walking, lepiej, żeby nie miały one wgłębień na palce. Nie powinny mieć również „talerzyka”, który będzie nas uwierał w czasie marszu. Najczęściej spotykamy się z rękojeściami wykonanymi z gumy lub z korka z domieszką sztucznych materiałów. Bardzo ważnym elementem rękojeści jest rękawiczka, a nie pasek, który po prostu zakładamy sobie na nadgarstek, z czym możemy spotkać się przy nieprofesjonalnych kijach. Niektórzy producenci oznaczają rękawice literami: L (left) i R (right), czyli lewa i prawa. Oznaczenia sugerują, że rękawice są dopasowane do lewej lub prawej dłoni. Zwróćmy uwagę, by rękawiczka nie była ani za ciasna, ani za duża, ponieważ dłuższy marsz będzie wówczas niewygodny. Wybierając kije, przyjrzyjmy się także grotom, talerzykom i gumowym nakładkom. Ostry grot to ostatnia część kija, może mieć okrągły lub trójkątny kształt. Aby grot nie zapadał się w podłoże, po którym stąpamy, między kijem właściwym a grotem, znajduje się specjalny talerzyk – niewielki i delikatny, ale skuteczny.

Gdy poruszamy się po twardych nawierzchniach, na przykład spacerując po miejskich chodnikach, na ostre groty powinniśmy założyć gumowe nakładki – mówi nam przedstawiciel NordicSklep.pl ze sklepem stacjonarnym we Wrocławiu. Są one dołączone do kijów. Nic nie jest wieczne, więc jeśli nakładki się sfatygują po wielu kilometrach marszów, możemy bez problemu kupić nowe.

Charakterystyka dobrego kijka właściwego

Rozpocznijmy od materiału. Kijek właściwy może być zbudowany z samego aluminium lub posiadać domieszkę lżejszych włókien, na przykład włókna węglowego (możemy znaleźć na przykład kije w 50% z aluminium i w 50% z włókna typu carbon). Kije aluminiowe są nieco cięższe, ale bardzo trudno jest je wykrzywić, tym bardziej złamać. Dobrej jakości kije z domieszką włókna węglowego raz na bardzo wiele przypadków, przy ogromnym pechu użytkownika, można niestety uszkodzić, ale to rzadkość. W sklepach dostępne są kije do nordic walking z jednoczęściowymi oraz ze składanymi kijkami właściwymi. Kije teleskopowe pozwalają na regulowanie długości. Jeżeli zdecydujemy się na wybór takich właśnie kijów, absolutnie nie kupujmy tych najtańszych z supermarketu, ponieważ bardzo szybko będziemy musieli je wymienić na nowe. Wybierajmy solidne kije teleskopowe, które cechują się płynną regulacją długości. Zwracajmy uwagę na to, jaką wytrzymałość skręcania podaje producent, która wyrażana jest w kilogramach nacisku na jeden kijek. Kije teleskopowe to świetna opcja dla osób, które często podróżują oraz w domach i innych miejscach, w których z kijów korzystać będzie kilka osób. Druga opcja to kije o stałej długości, które musimy dobrać odpowiednio do naszego wzrostu, ale nie tylko. Jak dobrać kije do wzrostu? Każdy profesjonalny sklep podaje przy swoich produktach tabele typu „Dobierz wysokość kijów do swojego wzrostu”. Dla przykładu: wzrost 166-172 cm – kije 115 cm. Możemy też wykorzystać przelicznik: 0,68 x nasz wzrost w centymetrach = długość kijów. Warto także dopytać w sklepie, jakie kije będą najlepsze pod kątem zastosowania, czyli naszego stopnia zaawansowania, planowanej intensywności treningu oraz stylu marszu. Będziemy mieć pewność, że dobrze wybraliśmy.