17 lipca 2017

Kategoria:
Sport

Jak wybrać dobre buty do biegania?

Na widoczną w ostatnim czasie popularność biegania ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim jest to sport dostępny dla znacznie szerszego grona osób, zarówno osób o znakomitej kondycji, jak i tych, którzy dopiero pragną zacząć dbać o swoje zdrowie. Ponadto można go uprawiać praktycznie wszędzie, nie potrzeba do niego specjalistycznego sprzętu. Z jednym wyjątkiem: zanim zaczniemy biegać powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie buty. Jak to zrobić, na jakie rzeczy zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiedzi odnajdziemy w poniższym tekście.

Jakie buty są najlepsze?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest niezwykle prosta: najlepsze buty to te, w których czujemy się komfortowo. Wielu początkujących biegaczy nie zważa na tę najcenniejszą cechę butów do biegania lub wręcz przeciwnie – daje się uwieźć czarowi supernowoczesnych butów, wyposażonych w najnowsze technologiczne patenty. Warto przy zakupie butów mieć na uwadze, że większość fantastycznie wyglądających rozwiązań służy wyłącznie zachęceniu potencjalnego klienta do kupna nowej pary butów – cena, którą za nie zapłacimy będzie nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do ich jakości. Należy pamiętać, żeby nie kierować się ceną – w przypadku butów do biegania drogie nie oznacza „lepsze”.

To, czy dane buty będą dobrze się spisywać zależy przede wszystkim od tego, czy dopasujemy je do kształtu naszej stopy, a także od terenu, po jakim zamierzamy biegać, naszego stylu biegania oraz dotychczasowego doświadczenia – wyjaśnia specjalista ze sklepu dla biegaczy Run Expert.

Kształt stopy

Stopa stopie nierówna – i chodzi nie tylko o rozmiar, ale również jej kształt. To właśnie te kwestię powinniśmy mieć głównie na uwadze wybierając buty do biegania. Wyróżniamy trzy rodzaje kształtów stopy:

  • Pronator – potocznie nazywany płaskostopiem, jest najczęściej występującym kształtem stopy. Buty do takich stóp powinny posiadać wsparcie od wewnętrznej strony buta, aby zapobiegać wykręcaniu stopy do wewnątrz.
  • Neutral – stopa o prawidłowym kształcie, która rozprowadza ciężar ciała równomiernie od pięty do wybicia palcami. Buty dla osób z neutralnymi stopami nie powinny posiadać stabilizacji.
  • Supinator – w przeciwieństwie do pronatora, stopy o tym kształcie są obciążone najbardziej na swojej zewnętrznej stronie. Biegacze z supinatorami powinni stosować buty neutralne z mocną amortyzacją.

Rodzaj podłoża

Nie bez znaczenia jest po jakim podłożu zamierzamy biegać – czy będą to chodniki i ulice, czy może raczej tereny naturalne, np. leśne ścieżki. Buty miejskie są elastyczne i lekkie, podczas gdy buty terenowe posiadają twardą powierzchnie z agresywnym bieżnikiem, zapewniającym stabilność na nierównym, śliskim podłożu.

 

Tagi: , ,