21 marca 2019

Kategoria:
Sport

Wybór pierwszego roweru. Na co zwrócić uwagę?

Jazda rowerem może być wspaniałą przygodą. Rower to ekologiczny środek transportu, a jazda na nim to sposób na zdrowie i niezapomniane wrażenia. Wybór pierwszego roweru to poważna sprawa. Na początku określ, na czym Ci zależy. Na sportowych wyczynach czy rekreacyjnej przejażdżce? Rodzinnych wypadach za miasto czy na mierzeniu się ze słabościami na górskich szlakach. Przygotowaliśmy informacje, które pomogą Ci wybrać rower na miarę Twoich potrzeb.

Wiele osób może zastanawiać się nad wyborem używanego lub nowego roweru. Rekomendujemy wybór sprzętu ze sklepu. Doradca dopasuje model do potrzeb i warunków fizycznych Klienta. To zapewni bezpieczną i komfortową jazdę – informuje ekspert z firmy RoweryOk.

Jakiego roweru potrzebujesz?

Jeśli chcesz sprzęt sprawdzający się w długich trasach i w drodze do pracy, wybierz rower trekingowy. Pozwala on na podróżowanie w pozycji bardziej wyprostowanej niż na rowerze górskim. Amortyzatory zabezpieczą nadgarstki na nierównej nawierzchni. To może dać się we znaki szczególnie na zniszczonych odcinkach jezdni. Rower trekingowy umożliwia zamontowanie koszyków i sakw. Możesz swobodnie zapakować najpotrzebniejsze rzeczy i ruszać na wycieczkę lub do pracy. Jeśli jednak zależy Ci na sportowej jeździe, wybierz rower górski lub szosowy. Rowery szosowe charakteryzują koła o wąskich oponach. Takie opony sprawiają mniejszy opór, pozwalając rozwinąć większą prędkość. Rowery te nadają się do jazdy jedynie po gładkich nawierzchniach. Na innych cienka opona nie złapie odpowiedniej przyczepności, a felga się zniszczy, natomiast każdą nierówność będziemy czuć. Rower górski umożliwia z kolei szybką jazdę po wyboistym i trudnym terenie. Sylwetka jest pochylona, ale mniej niż na rowerze szosowym. Jest jeszcze jeden typ roweru, który może Cię zainteresować – rower miejski. Jest wygodny i… ładny. Jeśli zależy Ci na łagodnej jeździe do pracy i przejażdżkach za miasto – to może być świetny wybór na pierwszy rower. Wybierz rower, który będzie Ci służył. Sprawdź dostępność tras rowerowych w Twojej okolicy. Rower uzależnia, będziesz chciał nim jeździć często bez potrzeby przewożenia go autem w odpowiednie miejsce.

Wyposażenie pierwszego roweru

Teraz czas na wybór konkretnego modelu. Pierwsza sprawa to rozmiar ramy. Musisz czuć się wygodnie. Na za dużej będziesz nadmiernie wyciągnięty do przodu. Na za małej będzie Ci zwyczajnie ciasno. Zwróć uwagę na rozmiar kół. Im większe, tym łatwiej się rozpędzisz i lżej będzie Ci jechać – niezależnie od rodzaju roweru. W sportowych wariantach – górskim i szosowym istotny jest materiał, z którego zrobiona jest rama. Do wyboru masz aluminiowe, karbonowe i węglowe. Różnią się trwałością, wagą i absorpcją drgań. Wielkość zębatek z kolei wpłynie na rozwijanie prędkości. Im większe, tym szybciej. Zwróć uwagę na przerzutki. Ułatwiają jazdę po trudnym terenie, minimalizując zmęczenie mięśni. Pamiętaj, liczba biegów nie wpłynie na prędkość jazdy, a dopasuje przełożenie do drogi, którą jedziesz. Powiedz sprzedawcy o swoich potrzebach. Wspólnie znajdziecie rower, którym będziesz jeździł z przyjemnością.