6 marca 2017

Kategoria:
Sport

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED SKOKIEM ZE SPADOCHRONEM?

Skoki spadochronowe cieszą się coraz większą popularnością. Nie brakuje chętnych, którzy rozwijają różne dyscypliny tego pięknego sportu. Skoczkowie nie przestają zdobywać doświadczenia i umiejętności. Na szczęście nie jest to rozrywka dostępna tylko dla doświadczonych skoczków. Dzięki skokom w tandemie przyjemności latania doświadczyć może praktycznie każdy.

  1. Skok tandemowy – podstawowe informacje

W tym rodzaju skoku spadochronowego biorą udział dwie osoby. Pierwszą z nich jest pasażer, czyli ktoś, kto chce przeżyć podniebną przygodę oraz tandem pilot, czyli instruktor, który dba o bezpieczeństwo a także dobrą atmosferę w trakcie całego wydarzenia. To on na swoich plecach ma spadochron i odpowiada za wszystkie kwestie techniczne. Pasażer ma na sobie uprząż, którą tandem pilot przypina do siebie w samolocie, na odpowiedniej wysokości.

  1. Przygotowania

Pasażer nie musi mieć żadnego doświadczenia, nie są potrzebne również kosztowne szkolenia. Wystarczy ogólnie dobry stan zdrowia i prawie każdy może poczuć wiatr we włosach i adrenalinę. W dniu skoku warto założyć na siebie coś wygodnego, co nie będzie krępować ruchów i zmieści się pod kombinezon. Trzeba też mieć wygodne, sznurowane buty. Sprzęt potrzebny do skoku ze spadochronem – gogle, kombinezon i uprząż pasażer dostaje już na miejscu w trakcie szkolenia.

  1. Przeciwwskazania

Skoki ze spadochronem to sport, który nie ma ograniczeń wiekowych, nie potrzeba specjalnych przygotowań, ani badań lekarskich. Wystarczy dobry stan zdrowia, aby móc cieszyć się podniebną przygodą. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem. Istnieją jednak pewne czynniki, które uniemożliwiają skoki ze spadochronem. Są to: waga powyżej 110 kg, ostra niewydolność układu oddechowego lub krążenia, schorzenia kręgosłupa, epilepsja, wrodzona łamliwość kości, wzrost poniżej 140cm. Skakać nie mogą też osoby pod wpływem alkoholu ani żadnych innych substancji psychoaktywnych.

  1. Bezpieczeństwo

Wbrew pozorom skoki spadochronowe są całkowicie bezpieczne. Wykorzystywany jest wyłącznie najwyższej jakości sprzęt. Tandem pilot ma na sobie spadochron, który składa się z czaszy głównej i zapasowej (otwiera się ona samoczynnie na określonej wysokości, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo). Skoki tandemowe odbywają się z wygodnego, dwusilnikowego samolotu pilotowanego przez dwóch wykwalifikowanych pilotów. Zarówno sprzęt, jak i przygotowanie ekipy skoczków są na najwyższym poziomie. Instruktorzy są doświadczonymi skoczkami ze specjalnymi badaniami i szkoleniami.

  1. Pogoda

Spadochroniarstwo uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Dzień przed wybraną datą pasażer zawsze otrzymuje potwierdzenie pogody. Jeśli uniemożliwia ona skoki zostają one przełożone na inny dogodny termin. Bardzo rzadko jednak zdarza się, aby pogoda nie pozwalała na podniebne szaleństwo cały dzień/weekend.

  1. Różne opcje skoków

Skoki odbywają się z 3000m. lub 4000m. – od wysokości zależy czas swobodnego spadania. Można też dokupić opcję wideofilmowania. Profesjonalny skoczek-kamerzysta robi zdjęcia oraz nagrywa materiał filmowy z przebiegu skoku. Ceny zaczynają się od 550zł, szczegóły oraz promocje można znaleźć na www.skydive.pl

Skok spadochronowy w tandemie to doskonały pomysł na weekendową przygodę dla siebie lub bliskiej osoby. Idealnie sprawdzi się jako uwiecznienie ważnej okazji lub po prostu odskocznia od rzeczywistości.