31 maja 2020

Kategoria:
Sport

Urządzamy salę do crossfit. Jaką wybrać podłogę?

Podłoga to najbardziej eksploatowana, a najmniej doceniana część sali do crossfit. Większość trenujących nie zwraca na nią większej uwagi. Tymczasem to ona w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Dobra podłoga do sali crossfit powinna wytrzymać częste upuszczanie ciężkich sztang, zapewnić dobrą przyczepność i pochłaniać wstrząsy. Jaka nawierzchnia najlepiej sprawdzi się w takich warunkach?

Podłoga w sali do crossfit nie będzie mieć łatwego życia. Codziennie przechadzać się będą po niej dziesiątki, a nawet setki osób, szorując powierzchnię butami. Wszystkie wydzielą też sporą ilość potu. W sali do crossfit staną również ciężkie półki z hantlami i obciążeniami. A te z kolei  podczas treningów będą na podłogę upadać wielokrotnie. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, należy stwierdzić, że nawierzchnia w sali do crossfit musi być trwała, odporna na wilgoć, łatwa w utrzymaniu, a także zapewniać dobrą amortyzację i przyczepność. Jedynym materiałem, który spełnia wszystkie te wymagania, jest guma. Drewno, pianka, beton czy wykładzina do sali crossfit zupełnie się nie nadają. Dlatego poniżej przyglądamy się rodzajom podłóg gumowych.

Gumowa mata w rolce

Podłoga tego typu ma wszelkie cechy, o których wspomnieliśmy powyżej. Nawierzchnie gumowe w rolkach można zakupić w wielu rozmiarach. Najważniejsza jest jednak ich długość – takie maty idealnie nadają się do pokrycia sali do crossfit o dużej powierzchni. Gorzej sprawdzają się jednak w pomieszczeniach o nietypowym kształcie. Ich niewątpliwą zaletą jest mała liczba szwów łączących poszczególne kawałki, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia nawierzchni. Wyłożona gumową matą z rolki podłoga w sali crossfit jest także łatwa w utrzymaniu. Wystarczy ją odkurzyć i przetrzeć wilgotnym mopem. Taka nawierzchnia ma jednak i wady. Najważniejszą jest wysoka cena. Decydując się na to rozwiązanie, musisz liczyć się z pokaźną inwestycją. Ponadto pewien problem może sprawiać instalacja. Gumowe rolki są ciężkie, dlatego samodzielnie raczej sobie z nią nie poradzisz. Tym bardziej, jeżeli zdecydujesz się na przyklejenie mat do podłoża – w takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc fachowca.

Gumowa mata w formie puzzli/kafelków

A gdyby tak wyłożyć podłogę kafelkami, ale takimi wykonanymi z gumy? To bardzo wygodne i proste rozwiązanie. Gładka struktura sprawia, że podobnie jak ich ceramiczne odpowiedniki, łatwo utrzymać je w czystości. Płytki mogą mieć proste krawędzie lub zostać przycięte na kształt puzzli.

Gumowe maty w formie kafelków czy puzzli z łatwością rozłożysz samodzielnie. Nie wymagają przyklejania do podłoża. Dzięki prostemu montażowi i demontażowi nawierzchnię można szybko przenieść z miejsca na miejsce – tłumaczy ekspert ze firmy MTJ Group z Barnisławia.

Płytki gumowe świetnie sprawdzają się w salach o mniejszych powierzchniach i nietypowych kształtach. Rozłożenie ich na dużej przestrzeni może zająć sporo czasu, będzie też dość kosztowne. Kafelki występują w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego dzięki odpowiedniej kombinacji podłoga do crossfit zyska ciekawy design.

Wybierając nawierzchnię do sali crossfit, zwróć też uwagę na jej grubość. Sport ten zdecydowanie nie oszczędza podłogi, dlatego będzie ona potrzebować naprawdę dobrego zabezpieczenia. Maty o grubości do 15 mm ochronią ją tylko przed zarysowaniami. By uniknąć uszkodzeń, powstających od częstego upuszczania ciężarów, wybierz nawierzchnię o grubości ok. 15-20 mm. Grubsze maty dodatkowo dobrze wytłumią dźwięki i drgania. Teraz gdy wiesz już, na jakie elementy zwrócić uwagę, z łatwością wybierzesz podłoże, które zapewni optymalny komfort ćwiczącym w twojej sali do crossfit.