18 stycznia 2019

Kategoria:
Sport

Rozwój wakeboardingu w Polsce

Wakeboarding to dyscyplina sportu wodnego, która powstała z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu. Pierwsze egzemplarze desek zostały zaprojektowane pod koniec lat osiemdziesiątych, natomiast rozwój tego sportu przypadł na lata dziewięćdziesiąte. W Polsce pojawił się kilka n lat później. Z roku na rok w kolejnych miejscowościach powstają wyciągi, dzięki czemu uprawianie wakeboardingu jest coraz popularniejsze.

Pierwsze były motorówki

Zanim powstały profesjonalne wyciągi, wakeboarding można było uprawiać tylko jadąc za motorówką. Choć ten sposób wciąż jest popularny, ma swoje plusy i minusy. Trasa nie jest wyznaczona, a prędkość i zakręty zależne są od sternika. W rozwoju wakeboardingu dużą rolę odegrały wyciągi. Umożliwiają one zachowanie stałej prędkości, możliwość przygotowania się do zakrętów a także startowanie z rampy ustawionej ponad powierzchnią wody. To znacznie ułatwia rozpoczęcie jazdy i jest szczególnie pomocne dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. W praktyce jazda za motorówką może okazać się o wiele trudniejsza, dlatego polecana jest dla zaawansowanych sportowców.

W Polsce jest coraz więcej wyciągów

Pierwszy wyciąg w Polsce powstał w 1999 roku w Augustowie nad jeziorem Necko. Jego długość to 680 metrów. Z biegiem lat zainteresowanie tym sportem wzrastało, co skutkowało powstawaniem wyciągów w kolejnych miejscowościach. Ekspert z firmy Bezpieczna Przystań dodaje:

Mało kto wie, że wyciągi są zdrowe dla środowiska. Maszty nie ingerują znacznie w krajobraz, silniki elektryczne nie emitują spalin, natomiast woda dzięki przejazdom zyskuje na jakości.

W 2001 roku powstał wyciąg w Lublinie liczący 760 metrów. W kolejnych latach wyciągi pojawiły się też w Ostródzie, Magoninie, Wrocławiu, Warszawie i wielu innych miastach. Z roku na rok kolejne miejscowości dołączają do listy punktów, w których można uprawiać wakeboarding. Najdłuższy w Polsce wyciąg znajduje się w Szczecinku i liczy aż 1100 metrów.

Wakeboarding to sport warty uprawiania i oglądania

Jeszcze niedawno wakeboarding był nowością w naszym kraju, jednak szybko zyskał sobie przychylność wielu osób. Dla początkujących, dużym sukcesem może okazać się zwykła jazda do przodu lub wykonywanie pierwszych skrętów. Natomiast zaawansowani sportowcy, którzy doskonale opanowali sztukę utrzymywania się na wodzie, mogą wykonywać różnego rodzaju akrobacje w zależności od stopnia zaawansowania. Kickery, slidery czy funboxy sprawiają, że jest to sport bardzo atrakcyjny. Dlatego też cieszy się popularnością nie tylko wśród czynnych uczestników, ale również wśród widzów.