26 listopada 2019

Kategoria:
Sport

Rowery męskie i damskie. Czym się od siebie różnią?

Z pozoru rowery damskie różnią się od rowerów męskich jedynie kształtem ramy, jednak różnić pomiędzy nimi jest znacznie więcej. Dotyczą m.in. średnicy kół, budowy siodełka oraz kierownicy. Warto wiedzieć o nich wcześniej, gdyż zakup roweru niedopasowanego do sylwetki może powodować dyskomfort, a także wiele problemów podczas korzystania z jednośladu, w tym zdrowotnych. Czym różnią się rowery damskie od rowerów męskich?

Rower damski a rower męski – różnice wpływające na komfort jazdy

Wbrew pozorom rowery damskie nie różnią się od rowerów męskich jedynie kolorystyką i designem, który w przypadku rowerów dla kobiet jest zwykle bardziej urozmaicony. Są też inne, ważne różnice np. w budowie rowerów, które są widoczne od razu i warto o nich wiedzieć, zanim udamy się do sklepu po nowy rower.

Nie bez powodu w sklepach dostępne są rowery męskie oraz rowery damskie. Różnice w ich budowie wynikają przede wszystkim z ważnych różnic anatomicznych, które są typowe dla każdej z płci. Kobiety zwykle cechuje drobniejsza budowa, dlatego rower z tradycyjną, prostą ramą, który będzie idealny dla mężczyzn, nie musi okazać się dobrym wyborem dla kobiet. Oprócz kształtu ramy ważnymi różnicami, które są widoczne od razu i o których należy pamiętać, jest: mniejsza średnica kół, specyficzna budowa siodełka oraz węższa kierownica – wyjaśnia specjalista z firmy Sport Attack z Krakowa.

Czym konkretnie różni się rower damski od męskiego i czemu różnice są tak istotne?

Rower musi zapewniać wygodę swojemu użytkownikowi. Właśnie dlatego rowery damskie odróżnia nieco inna budowa, która pozwala na wygodną jazdę także kobietom o drobnej budowie. Ścięta rama umożliwia nie tylko łatwe wsiadanie i zsiadanie z roweru, ale także pozwala jeździć na nim w mniej sportowym stroju np. w dłuższej spódnicy. Kolejna, ważna różnica to mniejsze koła, które dopasowane są do kobiecej wagi i pozwalają łatwo zapanować nad rowerem, co jest ważne nie tylko podczas jazdy w trudnym terenie. Rowery damskie różnią się od rowerów męskich także budową kierownicy – w tym przypadku mamy do czynienia z ukłonem w kierunku kobiet, które ze względu na nieco niższy wzrost mogą mieć problem z wygodną jazdą na męskim, pełnowymiarowym rowerze. Węższa kierownica poprawia też kontrolę nad rowerem. W typowych rowerach, które dopasowane są do kobiecej budowy ciała, montuje się też inne siodełka, które są nie tylko bardziej miękkie, ale także szersze, przez co zapewniają wyjątkowy komfort podczas jazdy. Jak widać, rowery damskie od męskich znacznie się różnią. Warto zwracać uwagę na „płeć” roweru przede wszystkim wówczas, gdy ma on służyć nastolatkom lub drobnym, filigranowym kobietom, które mogą mieć poważne problemy z jazdą na typowym, męskim rowerze.