rower mtb
1 listopada 2019

Kategoria:
Sport

Rower szosowy czy MTB – który wybrać?

Żaden rowerzysta nie wyobraża sobie udanej wycieczki bez solidnego i wytrzymałego roweru. Z tego względu tak ważny jest wybór tego odpowiedniego. Przed największym dylematem stoją osoby, które kochają jazdę na wyboistych drogach szutrowych i jednocześnie na asfalcie, pozwalającym rozwijać zawrotne prędkości. Rower szosowy czy MTB? Oto jest pytanie. Który sprzęt więc wybrać, aby spełnić swoje rowerowe marzenia?

Rower szosowy – dla kogo?

Kiedyś największym dylematem było pytanie: czy kupić rower? Szczególnie dotyczyło to chrzestnych, którzy nagminnie sprawiali takie prezenty na Pierwszą Komunię. Obecnie pytanie brzmi jednak: jaki rower kupić?

Na rynku znajduje się mnóstwo odmian jednośladów. Każdy przeznaczony jest do konkretnej jazdy, więc wchodząc do sklepu, od razu usłyszysz pytanie o jego rodzaj. Większość osób ma dylemat, czy wybrać rower szosowy, czy MTB? Najpierw pod lupę pójdzie więc pierwszy typ tego pojazdu.

Rower szosowy jest przeznaczony do jazdy przede wszystkim na utwardzonej drodze. Pozwala rozwijać naprawdę zawrotne prędkości. Jego inne zalety to:

  • szybkie rozpędzanie się,
  • łatwe podjazdy pod górki,
  • utrzymanie stałej prędkości,
  • przyjemność jazdy na gładkim asfalcie,
  • łatwy system przełączania biegów,
  • przejechanie wielu kilometrów w krótkim czasie.

Taki rower idealnie nadaje się na wycieczki w słoneczne letnie dni. Jednak zimą jazda bywa problematyczna, jednoślad jest też czuły na podmuchy wiatru. Jeśli marzysz więc o wyboistych drogach, które będą dla Ciebie wyzwaniem, nie jest to najtrafniejszy wybór. Co więc zrobić w tym przypadku?

Rower MTB – dla kogo?

Rower MTB jest zwany górskim. Taki jednoślad przeznaczony ma być do najtrudniejszych warunków. Wystające korzenie, ogromne dziury czy zdradliwe krzaki nie są mu straszne.

Ten rower stworzony jest do wszechstronnej jazdy. Jak mówi specjalista z RoweryRolki.pl, dzięki niemu możesz wybrać się z rodziną na górską przejażdżkę, gdyż gwarantuje on bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Sprawdzi się także na leśnych dróżkach czy też torach przeszkód. Bez problemu przejedziesz na nim wyboiste ścieżki i kamienie. Poza tym:

  • jest przystosowany do każdych warunków,
  • jest solidny, wytrzymały oraz bezpieczny,
  • umożliwia pokonywanie ciekawych szlaków i trudnych dróg,
  • rozwija umiarkowane prędkości dostosowane do trudnych terenów.

Co prawda, użytkując go, tracisz więcej energii niż w przypadku roweru szosowego, jednak sprawdzi się w każdą pogodę, a nawet porę roku.

Jeśli zastanawiasz się nad konkretnym jednośladem, dobierz go do swoich potrzeb, możliwości i preferencji. Ostatecznie możesz zdecydować się na zakup… obydwóch. Jako prawdziwy rowerzysta „z krwi i kości” będziesz podbijać nie tylko górskie szczyty, ale wyruszysz także szosowymi trasami hen – przed siebie.