26 czerwca 2020

Kategoria:
Sport

Rodzaje quadów

Dynamiczna jazda w trudnym terenie – właśnie do takich zadań zostały stworzone quady, czyli popularne czterokołowce. Obecny rynek tych pojazdów jest bardzo rozbudowany i obejmuje modele o różnej specyfikacji technicznej, możliwe jest jednak przyporządkowanie ich do jednego z kilku rodzajów. Jakie to rodzaje i czym charakteryzuje się każdy z nich? Odpowiedź znajdziemy w poniższym artykule.

Jak dzielimy quady?

Najczęściej stosowane są dwa kryteria podziału quadów na rodzaje: zgodnie z wagą oraz zgodnie z zastosowaniem. Biorąc pod uwagę masę pojazdu możemy przydzielić go do jednej z dwóch kategorii: do quadów lekkich lub do quadów zwykłych. Do pierwszej kategorii zaliczamy modele, których masa nie przekracza 350 kg – quady zwykłe to wszystkie pojazdy, których masa jest wyższa. Zgodnie z zastosowaniem quady możemy podzielić na pojazdy sportowe, rekreacyjne oraz przeprawowe. Niekiedy wyróżnia się również czwarty rodzaj, czyli quady dziecięce.

Quady sportowe

Jak sama ich nazwa wskazuje, przeznaczone są do jazdy sportowej, a więc z dużą prędkością i po niezbyt trudnym terenie – zwykle po wcześniej przygotowanych pod wyścigi trasach. Pojazdy tego typu charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją, która jest w stanie wytrzymywać duże przeciążenia (np. po wykonywaniu skoków) oraz dość dużą, wynoszącą od 600 do 1000 cm2 pojemnością silnika. Ponadto wyposażone są w napęd na cztery koła.

Quady przeprawowe

Podobnie jak quady sportowe posiadają napęd na cztery koła oraz wytrzymałą konstrukcję. Pojemność ich silników mieści się zazwyczaj w granicach od 300 do 995 cm2.

Quady tego typu odznaczają się ponadto sporą mocą oraz mają zawieszenie z wysokim prześwitem – mówi przedstawiciel firmy TaurusDzięki tym dwóm cechom doskonale radzą sobie nawet w bardzo trudnym terenie, pełnym wzniesień i grząskiego gruntu. Ze względu na swoją specyfiką wykorzystywane są przede wszystkim przez służby działające w trudnych warunkach, a więc między innymi wojsko, służby graniczne oraz ratowników górskich. Mogą być wyposażone w szeroki asortyment dodatkowego wyposażenia, np. przyczepy, umożliwiające transport niezbędnych sprzętów, towarów oraz pasażerów.

Quady rekreacyjne

Modele quadów zaliczane do tego rodzaju charakteryzują się pojemnością silnika do 200 cm3, mogą być wyposażone w napęd na cztery koła lub tylko na tylną ość. Ich przeznaczeniem jest, zgodnie z nazwą, niezbyt wymagająca jazda po łatwym terenie, na przykład leśnych i polnych drogach. Świetnie sprawdzą się w roli pierwszego quada – przećwiczymy na nich nasze umiejętności przez zakupieniem mocniejszej maszyny.

Quady dziecięce

Zazwyczaj to pojazdy zasilane za pomocą akumulatora elektrycznego. Są mniejsze i posiadają słabsze parametry techniczne w porównaniu do większych modeli z innych kategorii – dedykowane są młodszym użytkownikom.