24 października 2019

Kategoria:
Sport

Rodzaje latawców treningowych

Planujesz rozpoczęcie przygody z kitesurfingiem? Oprócz dobrej deski będziesz potrzebował latawca. Co więcej, zanim wypłyniesz z takim zestawem na wodę, warto poświęcić nieco czasu na naukę sterowania latawcem na lądzie. Jak wkrótce się przekonasz, utrzymanie pełnej kontroli nad latawcem wymaga nieco wprawy, którą najrozsądniej nabyć właśnie przy pomocy latawca treningowego.

Latawce pociągowe wykorzystywane są wielu dziedzinach sportów ekstremalnych. Oprócz kitesurfingu, stojącego w centrum naszego zainteresowania, latawce tego typu używane są też w snowkitingu, landkitingu czy kitesailingu. Ich najważniejszą cechą, oprócz konstrukcji przypominającej spadochron, jest możliwość generowania bardzo dużej mocy. Dlatego nieumiejętne posługiwanie się latawcem pociągowym może być niebezpieczne, a wytrwały trening powinien zawsze poprzedzać odważniejsze próby.

Rodzaje latawców do kitesurfingu

Zanim przejdziemy do omówienia latawców treningowych, przyjrzyjmy się podstawowej klasyfikacji latawców do kitesurfingu. Będzie to pomocne w zrozumieniu sposobu właściwego doboru latawca treningowego.

Podstawowy podział latawców do kitesurfingu wyróżnia latawce pompowane i komorowe. Profesjonalni kitesurferzy najchętniej wybierają latawce pompowane, zbudowane z głównej, pompowanej tuby oraz poprzecznych żeber. Wśród latawców komorowych wyróżniamy otwarto- i zamkniętokomorowe. W latawcu otwartokomorowym powietrze cały czas cyrkuluje, podczas w tym drugim typie pod wpływem ciśnienia powietrza komory zamykają się.

Latawce treningowe dla kitesurferów

Latawiec treningowy (treningówka, trenażer) to najczęściej latawiec komorowy. Stosowanie latawca pompowanego na lądzie przez niedoświadczonego użytkownika mija się z celem, gdyż na tym etapie trzeba spodziewać się wielu uderzeń skrzydła o ziemię; latawiec pompowany mógłby zbyt szybko ulec uszkodzeniu.

Do nauki pilotażu należy używać właśnie latawców treningowych, gdyż są one zdecydowanie wytrzymalsze od tych przeznaczonych dla zaawansowanych kitesurferów – podpowiada nasz rozmówca ze sklepu sportowego freaksshop.pl. Podczas pierwszych prób sterowania będzie trzeba nauczyć się nie tylko sterowania za pomocą linek, ale też po prostu „wyczuć” latawiec. Taki trening jest również dobrym przygotowaniem fizycznym do przygody z deską, pozwala wzmocnić mięśnie ramion i wyrobić tzw. pamięć mięśniową, dzięki której później sterujemy latawcem automatycznie, właściwie bez zastanowienia.

Trenażery to zwykle latawce dwu–, rzadziej trzy- lub czterolinkowe z barem. Wybór latawca z większą ilością linek na początkowym etapie jest niewskazany (im więcej linek, tym bardziej skomplikowany pilotaż). Trening na latawcu z barem pozwala przyzwyczaić się do sposobu obsługi dużego latawca sterowanego, choć w tym momencie można też zdecydować się na model z uchwytami na nadgarstki, który będzie zajmował mniej miejsca.

Skrzydło treningówki jest niewielkie, z reguły jego powierzchnia nie przekracza 3m3, sam latawiec generuje też stosunkowo niską moc. Sam latawiec treningowy jest stabilny i łatwy w prowadzeniu, szybko reaguje na polecenia (co na początku może być i zaletą, i wadą – latawiec poczuje każdy, nawet niezaplanowany ruch), jest też bardzo zwrotny. Do zalet trenażerów trzeba też zaliczyć szeroki zakres wiatrowy oraz niewielki koszt zakupu.