kaski rowerowe
28 października 2016

Kategoria:
Sport

Rodzaje kasków rowerowych

Kask powinien być obowiązkowym elementem wyposażenia każdego rowerzysty, bez względu na wiek, czy miejsce, w którym najczęściej jeździ. Choć do dziś gdzieniegdzie pokutuje przekonanie, że kaski przeznaczone są wyłącznie dla zawodowych kolarzy i dzieci, coraz częściej przekonujemy się o słuszności noszenia tego rodzaju zabezpieczenia na co dzień.

Bez względu na to, czy jeździsz po górskich trasach, czy miejskich ścieżkach rowerowych, zawsze powinieneś liczyć się z ryzykiem wypadku – przestrzega nasz rozmówca z Remar Sport.

Solidny, dobrze dopasowany do głowy kask, w razie niespodziewanego incydentu na trasie może uratować życie lub ochronić przed trwałym kalectwem.

Wybierając odpowiedni kask musimy brać od uwagę oczywiście rozmiar, ale także okoliczności, w jakich będziemy poruszać się rowerem. Podstawowy podział kasków rowerowych opiera się właśnie na kryterium zastosowania.

Kaski miejskie

Tym, co zniechęca niektórych rowerzystów do noszenia kasków, jest ich mało stylowy wygląd. Tymczasem do spokojnej jazdy miejskiej stworzono już bardzo dobre kaski ochronne, które dodatkowo charakteryzują się eleganckim designem.

Kaski szosowe

Jak sama nazwa wskazuje, są to kaski przeznaczone do jazdy po szosach i w jeździe turystycznej. Kaski szosowe charakteryzują się aerodynamicznym kształtem i zazwyczaj nie posiadają daszka, który towarzyszy kaskom miejskim. Nadają się również do jazdy miejskiej, gdzie są preferowane przez te osoby, które cenią sobie bardziej praktyczne zalety niż wygląd, ponieważ posiadają wywietrzniki większe, niż te w typowych kaskach miejskich.

Kaski MTB (Mountain Terrain Bike)

Są to kaski przeznaczone przede wszystkim do jazdy po górach, a ze względu na świetną jakość i bardzo duże możliwości, stosowane uniwersalnie, również w jeździe turystycznej i miejskiej. Kaski MTB nie tylko zabezpieczają głowę przed skutkami upadku, ale dzięki (zwykle odpinanemu) daszkowi, chronią oczy przed napotykanymi na trasie gałęźmi oraz rażącym słońcem i deszczem.

Kaski full-face

Są to kaski bardzo podobne do sportowych kasków motocyklowych. Ponieważ osłaniają całą głowę, świetnie chronią również kości twarzy, zwłaszcza szczękę. Zalecane w jeździe zjazdowej, wyczynowej i ekstremalnej – mówi specjalista z Remar Sport.

Kaski typu „orzeszek”

Tego rodzaju kaski, dzięki pełnej zabudowie są bardziej wytrzymałe od pozostałych, ale jednocześnie cięższe i słabo wentylowane. Najchętniej sięgają po nie amatorzy jazdy freeride, BMX’ów, ale także rolkarze oraz deskorolkarze.

Kaski do jazdy na czas

To najrzadziej spotykane kaski na drodze, po nie właśnie sięgają sportowcy wyczynowi. Charakteryzują się aerodynamiczną, podłużną budową. Jest to rodzaj kasków najczęściej widywane na torach rowerowych w triathlonach.