20 października 2019

Kategoria:
Sport

Podstawowe typy rowerów

Rower do jazdy po pagórkach i lesie, rower do przemieszczania się po mieście, rower trekkingowy i kolarski. Jaki typ roweru będzie najodpowiedniejszy? Czym się od siebie różnią? Co należy uwzględnić przy wyborze jednośladu? Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku typom rowerów i krótko je scharakteryzować. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie cechy mają poszczególne rodzaje rowerów – zapraszamy do lektury.

Do jazdy w terenie i po ścieżce rowerowej

Najpowszechniejszym typem roweru jest rower górski – popularny  „góral”, który służy do jazdy poza asfaltowymi nawierzchniami, aczkolwiek często widywany jest w miejskich przestrzeniach. A to dlatego, że jego konstrukcja umożliwia jazdę zarówno w cięższych terenach, jak i po ścieżkach rowerowych czy miejskich jezdniach. Bezpieczną i komfortową jazdę zapewniają szerokie opony oraz nieco wyższy profil, natomiast do redukcji awaryjności kół na drodze przyczynia się jego masa. Mimo iż rower górski jest tak popularny, nie nadaje się on zbytnio do wyjazdów poza miasto z całą rodziną, głównie ze względu na brak bagażnika oraz błotników.

Na rodzinne wypady poza miasto

W takim przypadku lepiej sprawdzi się rower trekkingowy, który bardzo dobrze sprawdza się jako pierwszy zakup. Ten typ roweru posiada bagażnik i błotniki, ma trochę inny kąt nachylenia rowerzysty, a także większe i węższe opony w porównaniu do rowerów górskich. Dzięki temu daje większe możliwości w trakcie rodzinnych rowerowych wycieczek. Duże znaczenie ma również komfort jazdy wynikający z pozycji kierownicy. Rower trekkingowy sprawdza się także podczas jazdy po asfaltowych ścieżkach i ubitych ścieżkach gruntowych.   

W miejskim zgiełku

Do jazdy po mieście najbardziej trafnym wyborem jest klasyczny rower miejski, który gwarantuje wygodne przejażdżki – za sprawą miękkiego siodełka i zazwyczaj braku górnej ramy, co znacznie ułatwia wsiadanie oraz zsiadanie. Istotnymi zaletami są również zainstalowane błotniki, oświetlenie i koszyk, który może być wykorzystywany np. transporcie drobnych zakupów.

Rowery miejskie mogą różnić się od siebie wielkością kół, ramy, liczbą biegów oraz hamulców. W naszej ofercie dostępne są zarówno rowery miejskie względnie lekkie, jak i takie o większej wadze – zapewnia specjalista z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego ROWMOT, które zajmuje się sprzedażą rowerów, części i akcesoriów rowerowych oraz prowadzeniem specjalistycznego serwisu rowerowego.