odzież rowerowa
6 kwietnia 2020

Kategoria:
Sport

Podstawowe elementy odzieży rowerowej

Jazda na rowerze jest niezwykle ciekawym sposobem na aktywność fizyczną. Sport ten wybierają nie tylko doświadczeni i profesjonalni kolarze, ale również osoby, które po prostu pragną zaznać odrobiny ruchu. Warto pamiętać jednak o tym, że jazda na rowerze wymaga odpowiedniego przygotowania, które przede wszystkim ma zapewnić nam bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dotyczy to głównie dobrze dobranego ubrania. Podpowiadamy więc, jakie podstawowe elementy odzieży rowerowej można wyróżnić.

Koszulka i bluza jako podstawa rowerowej odzieży wierzchniej

Jak wiadomo, jazda na rowerze, przede wszystkim szybka i dynamiczna, wiąże się z dość dużym wysiłkiem fizycznym, a tym samym poceniem się. Właśnie dlatego na rynku znaleźć można koszulki i bluzy, które skutecznie odprowadzają pot, czyli pozwalają skórze swobodnie oddychać.

Jak tłumaczą specjaliści z firmy Leśniewski Rowery: ,,Nadmiar potu na powierzchni skóry nie tylko powoduje nieprzyjemne uczucie wilgoci, ale również podrażnienia. Mogą one stwarzać dokuczliwe dolegliwości, takie jak swędzenie i pieczenie, a nawet zakażenie podrażnionego miejsca’’.

Bardzo popularne są oczywiście produkty bawełniane, ponieważ charakteryzują się one dobrą wentylacją. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli bawełniana odzież przemoknie, będzie dość trudna do wysuszenia, a więc rowerzysta zmagać się będzie z mokrym ubraniem, aż do czasu zakończenia jazdy. Właśnie dlatego lepszym rozwiązaniem będą koszulki, bluzy i kurtki wykonane z tworzyw sztucznych, które, paradoksalnie, bardzo dobrze wentylują ciało i odprowadzają wilgoć. Przylegają one również do ciała, dzięki czemu koszulka lub bluza nie będzie podwijać się na plecy.

Jak wybrać spodenki i bieliznę do jazdy na rowerze?

Spodenki dla osoby uprawiającej sport mają nie tylko wentylować skórę, ale przede wszystkim dawać uczucie komfortu. Oznacza to, że w żadnym wypadku nie mogą one ocierać najbardziej wrażliwych miejsc ciała, takich jak pachwiny lub genitalia. Dobrym pomysłem będą więc spodenki lub dłuższe spodnie, które ściśle przylegają do skóry. Charakteryzują się one również tym, że się nie podwijają. Kupując odzież rowerową nie możemy zapomnieć o bieliźnie najwyższej jakości. Dziś na rynku znajdziemy wiele produktów termoaktywnych, które znakomicie przystosowują się do warunków atmosferycznych. Wynika z tego, że w cieplejsze dni taka bielizna skutecznie odprowadza ciepło z powierzchni skóry, a w chłodne – kumuluje. Warto zaznaczyć, że ubrania termoaktywne, mimo swego działania pozostają suche. Pamiętajmy też o tym, że bielizna również nie może powodować żadnych otarć i podrażnień.