wyprawa rowerowa
3 stycznia 2021

Kategoria:
Sport

Planowanie wyprawy rowerowej. O czym nie wolno zapomnieć?

W końcu zdecydowałeś się na daleką wyprawę rowerową i chcesz przejść do jej planowania. Zastanawiasz się, co jest ważne, a co nie? Najpierw określ trasę wycieczki. Następnie przejdź do pakowania i kompletowania wszystkich, niezbędnych w trasie przedmiotów. Pamiętaj jednak, by za bardzo się nie obciążać. Przecież podróż ma być przyjemnością, niezapomnianą przygodą, a nie wycieńczającym przedsięwzięciem.

Logistyka w planowaniu wyprawy rowerowej

Planowanie wyprawy rowerowej rozpocznij od określania trasy i zgłębienia wszystkich spraw logistycznych. O co chodzi?

Musisz wiedzieć, z jakiego punktu będziesz startował i gdzie znajduje się meta. Powinieneś przemyśleć też wszystkie kwestie dodatkowe. Nie wszędzie idzie się przecież dostać rowerem. Czasami trzeba znaleźć połączenie pociągiem albo autobusem. Ważne są też miejsca postojowe i ukształtowanie terenu na całej trasie. Sprawdź, czy po drodze będziesz jechał po asfalcie, czy może polnej drodze z podjazdami. To bardzo ważne, bo pomaga odpowiednio rozplanować wycieczkę – odcinki jazdy i ewentualne przystanki na odpoczynek.

Marzy Ci się długa wycieczka na rowerze, ale obawiasz się, że nie podołasz czekającym Cię wyzwaniom? Skorzystaj z pomocy doświadczonych rowerzystów, którzy w EH Szkoła Sportów Extremalnych prowadzą specjalne szkolenia.

Podczas szkoleń zapewniamy miłą i przyjazną atmosferę. Uczymy jak pokonywać nierówności terenu. Z nami przygotujesz się do każdej, nawet najbardziej wymagającej rowerowej wyprawy!

Niezbędne akcesoria podczas wyprawy rowerowej

Chociaż nie powinieneś brać ze sobą zbyt ciężkiego pakunku, niektóre akcesoria są wręcz niezbędne. Wiele zależy jednak od tego, jak długą wyprawę rowerową planujesz. Jeśli wycieczka potrwa co najmniej kilka dni, konieczne są rzeczy na camping, a więc namiot, śpiwór i mata.

Jeśli chodzi o odzież – nie zapomnij o sakwie, kasku, spodenkach na rower, spodniach przeciwdeszczowych, koszulkach termoaktywnych, kurtce i odpowiednich, wygodnych butach. Z pewnością przydadzą Ci się też okulary przeciwsłoneczne i trochę jedzenia. Z tym ostatnim nie należy jednak przesadzać. Niezbędne produkty można przecież kupować na bieżąco. Bardzo istotna okazuję się też mapa. Bidon, powerbank, latarka czy aparat to kolejne akcesoria, które warto mieć przy sobie.

Ewentualne szkolenie rowerowe, odpowiednie akcesoria, strój i wyposażenie oraz wyznaczenie trasy wycieczki – tak w skrócie przedstawia się planowanie idealnej wyprawy rowerowej. Nie wybieraj się w trasę bez przemyślenia i rozplanowania wszystkich tych kwestii.