rowerzysta w okularach sportowych
13 sierpnia 2021

Kategoria:
Sport

Okulary polecane dla sportowców i osób aktywnych ruchowo

Okulary dla sportowców oraz osób aktywnych ruchowo przede wszystkim muszą zapewniać skuteczną ochronę dla oczu. Kluczowe jest także blokowanie szkodliwego promieniowania słonecznego przy jednoczesnym zapewnieniu doskonałej widoczności. Takie modele muszą być również wygodne, komfortowe dla oczu i wytrzymałe na uszkodzenia. Jak dobrać odpowiednie okulary? Sprawdź, zanim podejmiesz decyzję o zakupie.

Czy konkretna aktywność ma znaczenie przy wyborze okularów?

Kluczową kwestią podczas wyboru okularów jest ich dopasowanie do uprawianego sportu czy aktywności fizycznej. Warto zauważyć, że modele przeznaczone dla np. biegaczy będą różnić się od tych dla rowerzystów i niekoniecznie sprawdzą się w każdym przypadku.

Do jazdy na rowerze najlepiej wybrać okulary, które pochłaniają nawet 100% promieniowania UV – modele te oznaczone będą, jako UV 400. Trzeba pamiętać, że szczególnie latem okulary do aktywności sportowej towarzyszyć będą ich użytkownikom nawet przez kilkanaście godzin w ciągu dnia. W takich sytuacjach należy wybrać odpowiednie noski oraz zauszniki, które powinny być komfortowe i nie mogą uwierać właściciela – podkreśla specjalista z Salonu Optycznego Optiker.

Na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę, wybierając okulary dla sportowca?

Wybierając okulary sportowe, zawsze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Dzięki nim możliwe jest dokładne dopasowanie wybranego modelu do swoich oczekiwań. Szczególną uwagę przykłada się więc do takich kwestii, jak:

  • filtr UV – im wyższy, tym lepsza ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym,
  • właściwa konstrukcja – liczy się dobre wyprofilowanie okularów,
  • odpowiedniej jakości materiał – odpowiada on między innymi za wytrzymałość okularów, która jest istotna, szczególnie podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Czy rodzaj soczewek w okularach dla sportowców ma znaczenie?

Wybierając okulary sportowe, warto również zwrócić uwagę na to, czy mają one soczewki polaryzacyjne. Polecane są do sportów, takich jak bieganie, kolarstwo, golf czy jazda na nartach. Soczewki tego typu są również  idealne w sytuacji, kiedy uprawia się sporty wodne. Niepolecane są zaś w sportach szybowcowych, gdzie nagła zmiana położenia głowy może zakłócać obraz na wyświetlaczach kokpitu.

Uprawiając sporty, zarówno zimą, jak i latem, bardzo ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć oczy. Dotyczy to nie tylko przed promieniowania słonecznego. Ważna jest również ochrona przed drobinami kurzu czy owadami, które np. podczas jazdy na rowerze mogłyby spowodować uszkodzenie oka. Istotny będzie wybór profesjonalnych okularów od sprawdzonych producentów, które będą wytrzymałe i posłużą przez szereg kolejnych sezonów sportowych.