22 sierpnia 2019

Kategoria:
Sport

Okulary idealne dla wędkarzy

Dobre okulary wędkarskie powinny stanowić niezbędny element wyposażenia każdej osoby wybierającej się na ryby. Wędkarz podczas łowienia często narażony jest na kaprysy pogody – czyli nie tylko deszcz czy wiatr, ale też na promieniowanie słoneczne. Okulary wędkarskie nie tylko zapewnią ochronę przed szkodliwym dla oczu promieniowaniem UV, ale też dzięki szkłom z antyrefleksem lepsze widzenie akwenu.

Dobre okulary wędkarskie, czyli jakie?

Okulary wędkarskie powinny sprostać każdym warunkom pogodowym. Przede wszystkim powinny chronić oczy przed słońcem (promieniowanie UV) i blokować odbijające się w szkłach refleksy świetlne, które mogą powodować duży dyskomfort u wędkarza. Jedynym słusznym wyborem będą okulary polaryzacyjne, czyli takie wyposażone w szkła z antyrefleksem. Oczywiście powinny one być wygodne, skoro ma się je nosić przez kilka-kilkanaście godzin bez przerwy. Warto wybrać większy model tzn. taki, który zapewni oczom pełną chroni i zredukuje ryzyko, że szkodliwe promieniowanie będzie docierać do oczu wędkarza pod szkłami. Okulary wędkarskie sięgające kości policzkowych będą optymalnym wyborem jeśli chodzi o wielkość. Mamy też złą informację dla osób wędkujących w cieniu: brak bezpośredniej ekspozycji na słońce wcale nie chroni przed promieniowaniem. W takiej sytuacji okulary polaryzacyjne są również niezbędne jeśli zależy nam na zdrowiu i dobrej kondycji oczu. Zwłaszcza że, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, promieniowanie UV odbija się od powierzchni wody i dociera do oczu wędkarza. Okulary wędkarskie warto nosić podczas wędkowania o każdej porze roku: nie tylko latem i nie tylko przy słonecznej pogodzie.

Komfort podczas łowienia

Każdy kto choć raz łowił w słoneczny dzień, przyzna rację, że promienie świetlne bardzo upośledzają widzenie. W okularach polaryzacyjnych obraz jest klarowniejszy i bardziej wyraźny, a komfort łowienia nieporównywanie większy. Dzięki nim można wygodnie zajrzeć pod powierzchnię wody bez ryzyka że oślepi nas na chwilę odbijające się od niej słońce. Wzrok w dobrych okularach wędkarskich męczy się nieporównywanie wolnej, dobrze dobrane poprawiają też kontrast widzenia, wiernie odwzorowując obraz akwenu. Jeśli zdecydujemy się na zakup okularów wykonanych z najwyższej jakości materiałów antyalergicznych, będziemy mieć pewność, że wybrany model nie spowoduje żadnych podrażnień. Alternatywą dla okularów polaryzacyjnych w przypadku gdy np. bardzo rzadko wędkujemy, a już mamy inne okulary, może być nakładka polaryzacyjna. Takie nakładki, jak również okulary wędkarskie dostępne są m.in. w ofercie firmy EXPERT.