odziez rowerowa
13 lipca 2016

Kategoria:
Sport

Odzież rowerowa. Co ubrać podczas rowerowej wycieczki? Poradnik

Jazda na rowerze z roku na rok staje się w naszym kraju coraz bardziej popularną formą lokomocji. Na rower wsiadamy nie tylko w trakcie wakacji, ale również poruszamy się nim na co dzień – do pracy, do sklepu, na niedzielną wycieczkę. Zanim jednak wsiądziemy na rower i wybierzemy się w dłuższą trasę, warto przeczytać w czym będzie nam najwygodniej i bezpiecznie się poruszać. Zapraszamy do przeczytania artykułu na temat optymalnego ubioru dla rowerzysty.

Przede wszystkim wygoda

Ubrania przeznaczone dla cyklistów charakteryzują się przede wszystkim dużą wygodą. Profesjonalne koszulki i spodenki dla rowerzystów wykonane są z elastycznych tkanin, które idealnie przylegają do ciała i zapewniają dużą swobodę ruchu. Ma to bardzo duży wpływ na naszą wygodę i bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Pierwszym niezbędnym elementem ubioru są koszulki, tzw. potówki. Ciasno przylegające do ciała, sprawiają, że nasz pot jest odprowadzany na zewnątrz, a skóra pozostaje sucha. Dzięki temu nie wydzielamy nieprzyjemnego zapachu oraz zapobiegamy wychładzaniu się organizmu. Zamiast potówki (lub bezpośrednio na nią), możemy założyć koszulkę rowerową, która jest nieco inaczej zbudowana, ale spełnia podobną funkcję, co potówka. Również najczęściej jest wykonana z materiałów elastycznych, które sprawiają, że doskonale przylega do ciała i jest w stanie odprowadzać pot, jest jednak zapinana pod brodę i posiada z tyłu kieszonki, do których możemy schować drobne przedmioty. Koszulki są wykonane z różnej grubości materiałów, przygotowanych do różnych warunków pogodowych.

Drugim elementem są spodnie lub spodenki rowerowe. Do wyboru mamy spodenki luźne lub opinające. Wybór odpowiedniego odzienia zależy od naszych indywidualnych preferencji. Pamiętajmy jednak o tym żeby były wygodne. Nie mogą się nigdzie opinać, nie mogą nas ocierać, ani blokować naszych ruchów. Spodenki, podobnie jak koszulki, również są wykonane z różnej grubości sztucznych materiałów. Szeroki wybór odzieży rowerowej możesz znaleźć np. w Salonie rowerowym Pro-Bike we Wrocławiu.

Bezpieczeństwo

Oprócz wygody w trakcie jazdy musimy też pamiętać o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie powinniśmy wyruszać w trasę bez kasku ochronnego, który dla wielu osób wydaje się być zbędny, jednak przy upadku może nas ochronić przed poważnymi uszkodzeniami. Drugim elementem bezpieczeństwa jest odpowiednia widoczność na drodze. Pamiętajmy o tym, żeby nasz ubiór posiadał elementy odblaskowe.

Bardzo ważne są także rękawiczki, które bardzo ułatwiają nam jazdę, a w razie upadku chronią przed obtarciami.