Narty dla początkujących
18 października 2020

Kategoria:
Sport

Narty dla początkujących. Jak dobrać deski na pierwszy pobyt na stoku?

Pierwszy zakup sprzętu narciarskiego może stanowić nie lada wyzwanie. Warto wówczas tę kwestię skonsultować z osoba doświadczoną, posiadają praktyczną wiedzę. Zakup nart na podstawie preferencji kolorystycznych może nie być najlepszym rozwiązaniem – szczególnie, że jest to spory wydatek, a narty mają służyć przez kilka sezonów. Poza aspektem estetycznym dobrze jest zwrócić uwagę również na funkcję praktyczną.

Pierwsza wizyta w sklepie typy nart

Przed wizytą w sklepie warto zastanowić się nad preferencjami względem sprzętu narciarskiego. Nie chodzi tutaj o zastanowienie się nad zestawieniem kolorystycznym, a tym, czego oczekuje się od narciarstwa. Dzięki sprecyzowaniu ambicji możliwe będzie zawężenie poszukiwań i skierowanie uwagi ku konkretnemu rodzajowi nart.

W sprzedaży najczęściej dostępne są narty taliowane, czyli takie, które posiadają zwężenie w środkowej części deski. Taki rodzaj profilowania ułatwia skręcanie i wykonywanie podstawowych manewrów. Wśród renomowanych opcji można znaleźć także narty damskie i młodzieżowe, które wyróżniają się kolorowym designem i mniejszymi rozmiarami.

Ponadto na sklepowych półkach można dostrzec sprzęt podzielony na różne typy. Ich nazwy często nic nie mówią osobie początkującej, jednak profesjonaliści są w stanie dobrać ekwipunek zgodny z oczekiwaniami i potrzebami. Wśród najpopularniejszych kategorii można znaleźć narty:

– easycarver, które charakteryzują się lekkością i łatwością w obsłudze,

– allround – rodzaj standardowych, choć bardzo zwrotnych desek,

– race, które polecane szczególnie doświadczonym narciarzom, preferującym szybką jazdę.

Pierwsze narty – na co zwrócić uwagę?

Dzięki odpowiednio dobranym nartom pierwsza wizyta na stoku prawdopodobnie stanie się wstępem do fantastycznej, narciarskiej przygody. Źle dopasowany sprzęt może zniechęcić do nauki, a także przysporzyć otarć i stłuczeń. Pierwsze narty muszą zgrywać się z ruchami ciała, być w pełni sprawne i skrętne, co zapobiegnie niekontrolowanym upadkom i ześlizgom ze stoku.

Istnieją cztery kryteria, według których należy dopasować deski – jest to wzrost narciarza, twardość i szerokość nart, a także jej promień skrętu, najczęściej dyktowany grubością przewężenia w środkowej części. Narta powinna sięgać mniej więcej brody, ewentualnie do czubka nosa w przypadku osób o nieco większej tuszy. Im krótsza narta, tym większa kontrola nad skrętem. To samo tyczy się twardości i szerokości desek. Im będą one delikatniejsze i lżejsze, tym łatwiej będzie poruszać się po stoku. Z kolei szeroka deska gwarantuje większą stabilność – odpowiada pracownik sklepu Narty Kraków, zajmującego się sprzedażą i wynajmem sprzętu narciarskiego od ponad dziesięciu lat.

Początkujący narciarze powinni także zwrócić uwagę na zakończenie nart, tak zwane piętki, a także zaokrąglenie desek. Im bardziej będą podwinięte, tym łagodniejszy i mniej agresywny będzie zjazd. Osoby początkujące powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na narty z grupy allround. Pozwolą one na spokojne delektowanie się pierwszymi zjazdami ze skoku, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo i swobodę przejazdów.