12 kwietnia 2021

Kategoria:
Sport

Najpopularniejsze rodzaje odżywek dla sportowców

Aktywność fizyczna to niezbędny element zdrowego trybu życia. Jednak podczas wzmożonego wysiłku organizm spala składniki odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem. Warto wspomóc go poprzez odpowiednio dobraną odżywkę sportową, która kompleksowo odżywi ciało i zapewni budulec mięśniom. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów preparatów. Poniżej przyjrzymy się popularnym wariantom.

Czym jest odżywka sportowa?

Zanim omówimy najczęściej spotykane rodzaje odżywek sportowych warto pokrótce opisać, czym są takie substancje. Preparaty tego typu są suplementami diety, które w zależności od swojego składu mają na celu pobudzenie organizmu do szybszego metabolizmu, wsparcie rozbudowy tkanki mięśniowej czy uzupełnienie wykorzystanych w czasie treningu węglowodanów i innych składników odżywczych.

O tym, jakiego rodzaju odżywkę należy zastosować decyduje poniekąd sport, jaki uprawiamy. Suplementacja, która zostanie dostosowana do typu wysiłku, jaki podejmuje organizm, będzie wówczas działać optymalnie i przede wszystkim skutecznie, to jest z zauważalnymi efektami końcowymi. Na samym początku przygody ze sportem dobrze jest znaleźć zaufanego doradcę żywieniowego, który pomoże w dobraniu środków wysokiej jakości i dokładnie objaśni, jak je stosować.

Jaką odżywkę wybrać?

Odżywki dla sportowców można podzielić według dwóch kryteriów. Pierwszym jest rodzaj dostosowany do trybu aktywności. W tym przypadku rozróżnia się preparaty przedtreningowe oraz stosowane po zakończeniu ćwiczeń. Częściej jednak można spotkać się z podziałem suplementów według ich składu. Pod tym kątem wyróżnić można zatem odżywki: białkowe, węglowodanowe oraz białkowo-węglowodanowe.

Preparaty białkowe stanowią grupę najchętniej wybieranych suplementów, przede wszystkim dzięki dostarczaniu tego makroskładnika w łatwej do przyswojenia formule. Starannie opracowany skład odżywek białkowych zawiera jego duże ilości, które mogą przekraczać nawet 90% produktu. Takie suplementy polecane są osobom trenującym regularnie, które w czasie intensywnych ćwiczeń mogą spalać nawet trzykrotnie więcej białka niż ludzie mniej aktywni fizycznie. Sama dieta może nie dostarczać oczekiwanej ilości tego składnika, odpowiedzialnego za budowanie masy mięśniowej, stąd przyjmowanie odżywek wydaje się całkowicie uzasadnione. Preparaty te, w zależności od samego składu czy oczekiwanych rezultatów mogą być przyjmowane przed treningiem, w jego trakcie i po zakończeniu.

W podobny sposób można spożywać odżywki węglowodanowe. Preparaty typu carbo przyjmowane przed wysiłkiem zadziałają jak duża dawka paliwa, a po treningu przyspieszą regenerację. Wszystko dzięki zawartym w nich węglowodanom o różnym stopniu uwalniania. Są one niezbędne do prawidłowego przeprowadzania procesów metabolicznych: ułatwiają wiązanie wody w komórkach ciała, przyspieszają spalanie tłuszczu i biorą udział w zachowaniu prawidłowego poziomu insuliny, jeśli oczywiście są podawane w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu wynikającemu z wysiłku fizycznego – tłumaczy doradca żywieniowy firmy Elite Sport Food.

Odżywki białkowo-węglowodanowe, tak zwane gainery, sprzyjają budowaniu masy mięśniowej, stąd polecane są amatorom sportów siłowych oraz sylwetkowych. Zadaniem takiego preparatu jest zastępowanie pełnowartościowych posiłków. Złożony skład, w którym przeważają starannie dobrane węglowodany o różnym stopniu uwalniania uzupełniony jest odżywczymi proteinami. Cechą charakterystyczną tych suplementów jest ich dostępność w wielu smakach, co ułatwia przygotowanie różnorodnych koktajli.

Wybranie odpowiedniej odżywki może przyczyniać się do osiągania lepszych wyników w sporcie i pozytywnie wpłynąć na poprawę wyglądu ciała oraz rozbudowę mięśni. Należy jednak dobierać ją z rozwagą i zawsze ze sprawdzonych źródeł, gdzie można też liczyć na doradztwo ze strony sprzedawcy.