12 maja 2018

Kategoria:
Sport

Najlepszy rower do jazdy po wymagającym terenie

Niewątpliwie jazda po trudnym terenie nie jest łatwa i dla rowerzysty i dla jego roweru. Góry i leśne bezdroża to bardzo poważne wyzwania dla każdej rowerowej konstrukcji. Chcąc poruszać się w miarę swobodnie i bez obawy o zniszczenie sprzętu możemy tutaj spokojnie zapomnieć o rowerach turystycznych, crossowych, a już na pewno o szosowych wyścigówkach Optymalnym wyborem do jazdy w trudnym, wymagającym terenie jest zdecydowanie rower górski.

Jakie wyzwania niesie jazda w trudnym terenie?

Jak mówią nam fachowcy z centrum rowerowego Polbike z Warszawy, największymi wyzwaniami w wymagającym terenie są nie same bezdroża, lecz czyhające na nich dziury, kamienie, wykroty, wystające korzenie i inne tego typu pułapki. Podobnie rzecz ma się z bardzo stromymi, szczególnie górskimi podjazdami. Jazda w takim terenie wpływa destrukcyjnie nie tylko na konstrukcję roweru, lecz także wywołuje niekorzystne skutki dla organizmu rowerzysty. Mamy tutaj do czynienia z potężnymi siłami działającymi na cały układ napędowy, a więc łańcuch, zębatki, pedały i koła pojazdu, lecz także na jego ramę, widelce i amortyzatory. Wstrząsy w trakcie jazdy w nierównym terenie mogą w szczególności przyczyniać się do urazów całego kośćca rowerzysty, powodując kontuzje kolan, stóp, kręgosłupa, a nawet rąk. Z tego też względu konstrukcja roweru do jazdy w wymagającym terenie musi uwzględniać wszystkie takie krytyczne sytuacje i być na tyle solidna, aby poszczególne jej elementy nie ulegały zbyt szybkiemu niszczeniu i by nie wywoływała ona niepożądanych skutków zdrowotnych dla cyklisty.

Rower górski najlepszym pojazdem do jazdy w wymagającym terenie

Rowery górskie mogą mieć oczywiście różne konstrukcje, niemniej jednak mają one pewne niezmienniki, które idealnie do jazdy w trudnym terenie się nadają. Przede wszystkim jest to gruba, bardzo mocna rama, którą trudno złamać i zniszczyć. Równie ważne są szerokie i grube opony, które niełatwo jest przebić na ostrych krawędziach kamieni czy na wystających korzeniach. Ważnym atutem tych pojazdów są także mocniejsze obręcze kół, nieulegające deformacjom nawet przy bardzo silnych uderzeniach. Dla zdrowia rowerzysty bardzo ważny jest bardzo elastyczny układ napędowy, a w nim przede wszystkim wielostopniowe przerzutki umożliwiające dobieranie odpowiednio „miękkich” przełożeń ułatwiających podjeżdżanie pod strome wzniesienia. Bodaj czy nie najważniejsze dla komfortu jazdy człowieka są amortyzatory, które w górskich rowerach mają skok dochodzący nawet do 100 mm. W porównaniu z innymi konstrukcjami można przyjąć za pewnik, że do jazdy w trudnym terenie solidny rower górski to zdecydowanie najlepszy wybór.