Piłka nożna treningowa
7 września 2021

Kategoria:
Sport

Na co zwrócić uwagę, wybierając piłkę nożną treningową?

Futbol to jeden z najpopularniejszych sportów drużynowych w Polsce. Na murawę chętnie wychodzą już małe dzieci, ochoczo naśladując swoich idoli z narodowej reprezentacji czy elitarnych klubów. Aby rozgrywka mogła się odbyć, potrzebna jest oczywiście piłka. Jednak najczęściej inne modele stosuje się podczas przygotowań, a inne na meczu. Jak zatem wybrać piłkę nożną treningową? Podpowiadamy.

Piłka nożna treningowa a meczowa – na czym polega różnica?

Gdy do rozegrania jest profesjonalny mecz, np. ligowy, obowiązują bardzo surowe zasady jego przeprowadzania. Jednym z elementów, który musi spełniać określone normy, jest piłka. Powinna mieć określoną masę oraz średnicę. Są one ustandaryzowane, co oznacza, że w trakcie każdego meczu danej ligi czy innej imprezy sportowej muszą być stosowane piłki o tych samych parametrach.

Piłka meczowa najczęściej jest dość duża i ciężka. Najczęściej prezentuje się też bardziej „elegancko” – na największych imprezach, np. takich jak EURO czy mundial stosuje się oficjalne piłki danego eventu. Jednak na treningu sięga się po inne akcesoria – przeznaczone, zgodnie z nazwą, do ćwiczenia,

Najczęściej piłka nożna treningowa jest:

  • lżejsza od tej wykorzystywanej w trakcie meczu,
  • bardziej miękka,
  • znacznie bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne.

Te cechy wynikają z prostej przyczyny: korzystanie z takiego akcesorium jest bardziej komfortowe i… ekonomiczne. Treningi przed meczami trwają wiele tygodni, a nawet miesięcy, więc klub sportowy nie może sobie pozwolić np. na wyrzucenie piłki lub kilku piłek po każdym dniu spędzonym na murawie.

Jak wybrać dobrą piłkę treningową?

Piłka nożna treningowa świetnie sprawdza się nie tylko podczas przygotowań do profesjonalnych zawodów sportowych, ale także podczas amatorskich rozgrywek. Wybierając odpowiedni model, warto więc zwrócić uwagę na:

  • Rozmiar – w futbolu zawodowym dorosłych stosowane są najczęściej piłki w rozmiarze 5 (średnica 68-70 cm, waga 410-450 g), jednak dla początkujących czy dla dzieci odpowiedniejsze będą nieco mniejsze i lżejsze modele. Np. w sklepie Nikimax można znaleźć piłki w rozmiarze 4 (350-390 g, 64-66 cm średnicy), a nawet mniejsze,
  • materiał wykonania – piłka powinna być wytrzymała na uszkodzenia, aby wytrzymała wiele rund rozgrywek, także w wilgotnej atmosferze;
  • cel rozgrywki – jeśli np. chcesz przetrenować precyzyjne kopnięcia, podkręcanie piłki itp., pomyśl o zakupie dodatkowego modelu w rozmiarze 1 lub 2.

Warto przy tym wspomnieć, że czasami markowe piłki treningowe można kupić po obniżonej cenie, jeśli np. mają wadę produkcyjną dotyczącą szaty graficznej, która nie wpływa na ich jakość.