rower miejski
10 stycznia 2021

Kategoria:
Sport

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru miejskiego?

Wybór roweru miejskiego to najlepsza decyzja, jeśli planujemy poruszać się naszym jednośladem po mieście, ścieżkach rowerowych, a czasem wybrać się na krótką wycieczkę za miasto. Konstrukcja ramy i wysokie usytuowanie kierownicy w rowerach miejskich sprawiają, że sylwetka jest wyprostowana, dzięki czemu jazda staje się komfortowa. Przyjrzyjmy się elementom roweru miejskiego, na jakie warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu.

– Istotne jest nie tylko to, gdzie i po jakiej nawierzchni będziemy się poruszać rowerem, ale także dostosowanie wielkości i innych parametrów konstrukcji roweru do naszego wzrostu i wagi.

– mówi specjalista z serwisu activsport.eu

Chodzi tu nie tylko o wygodę jazdy i niwelowanie ewentualnych drgań, ale również o kwestię przenoszenia roweru. Jeśli będziemy musieli nasz rower znosić i wnosić codziennie na czwarte piętro, ponieważ możemy go przechowywać tylko w mieszkaniu, lepiej, żeby był możliwie lekki.

Rama roweru miejskiego

Ciężar roweru w największym stopniu zależy od jego ramy. Rama to szkielet roweru. W rowerach miejskich rama najczęściej wykonana jest ze: stali, aluminium, włókna szklanego (karbonu), tytanu. Najlżejsze, ale i najdroższe, są ramy rowerów zrobione z tytanu. Najcięższe są ramy stalowe. Z tego powodu dobrze amortyzują drgania. Są jednak najbardziej narażone na korozję. Natomiast na ich korzyść zdecydowanie przemawia cena. Ramy aluminiowe i karbonowe są rozwiązaniami pośrednimi, bardziej uniwersalnymi. Wyróżniają się wytrzymałością i stabilnością. Wiele z nich ma świetny stosunek jakości do ceny.

Rama roweru może być: męska lub damska. Damska rama charakteryzuje się obniżeniem górnej rury, co powoduje ułatwienie podczas wsiadania i zsiadania z roweru oraz jazdę w niesportowym stroju, np. w sukience lub spódnicy. Rama męska skonstruowana jest w sposób typowy również dla innych rodzajów rowerów – łączy rurę podsiodłową z główką ramy. Warto dodać, że oprócz rodzaju ramy, wybieramy również jej rozmiar – dopasowując go do naszego wzrostu, wagi i preferencji. Dlatego warto zawsze „przymierzyć” i wypróbować rower przed zakupem.

Jaki rozmiar kół i rodzaj opon wybrać?

Oprócz wyboru ramy, musimy podjąć decyzję co do wielkości kół i rodzaju opon. Zazwyczaj klienci wybierają koła o wielkości 26, 28 cali lub nawet większe, ponieważ daje to możliwość dosyć szybkiej, a jednocześnie bezpiecznej jazdy w miejskich warunkach. Bieżnik opon powinien być drobny, co pomoże zwiększyć przyczepność na mokrej powierzchni, ale nie będzie podczas spokojnej miejskiej jazdy po asfalcie czy ścieżkach rowerowych stawiał zbędnego oporu.

Wyposażenie roweru i akcesoria rowerowe

Rower miejski powinien być wyposażony w niezbędne rowerowe akcesoria. Najistotniejsze są: światła przednie i tylne, elementy odblaskowe, dzwonek. W porównaniu do rowerów trekkingowych lub górskich rowery miejskie nie są wyposażone w dużą ilość przerzutek i dodatkowych opcji hamulcowych. Nie jest to jednak podstawowa kwestia w tego typu rowerach – producenci stawiają tu raczej na wygodę jazdy i bezpieczeństwo w standardowych warunkach. Natomiast istotne jest tu wygodne siodełko – w rowerach miejskich jest ono stosunkowo duże. Jego jakość, a co za tym idzie – komfort jazdy – zależy już od naszych możliwości finansowych.  Osprzęt warto uzupełnić o dodatkowe akcesoria, które nie są może niezbędne, ale sprawią, że codzienne przejażdżki czy też dojazdy do pracy staną się jeszcze bardziej przyjemne i niekłopotliwe. Można pomyśleć o błotnikach oraz osłonach łańcucha, dzięki czemu nasze ubrania nie będą narażone na zachlapanie lub rozdarcie. Być może przydadzą się również: bagażnik, kosz na zakupy, torbę i inne drobiazgi, miejsce na bidon albo sakiewki na akcesoria.