narty używane
24 października 2020

Kategoria:
Sport

Na co zwrócić uwagę przy nabywaniu nart używanych?

Zakup używanych nart z pewnością generuje o wiele mniejsze koszty niż kupno nowego sprzętu. Wbrew pozorom różnica w cenie nie musi mieć drastycznego wpływu na jakość nart. Wystarczy jedynie zwrócić uwagę na pewne kryteria, które powinny spełniać narty. Ważne, aby skupić się nie tylko na widocznych uszkodzeniach, ale także dokładnie sprawdzić to, czego nie widać na „pierwszy rzut oka”. W jaki sposób należy sprawdzić stan nart używanych?

Stan techniczny nart

Przy wyborze nart używanych najważniejszy jest ich stan techniczny. To on decyduje o komforcie i bezpieczeństwie jazdy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić ślizgi i krawędzie nart. Ślizg, czyli dolna warstwa narty, to część najbardziej narażona na rysy i zadrapania. Niewielkie ubytki nie powodują problemu, jednak głębokie ubytki znacznie zmniejszą płynność i bezpieczeństwo jazdy. Dlaczego? Ubytki na ślizgach sprawiają, że narty tracą sztywność i elastyczność. Warto również sprawdzić, czy po przyłożeniu jednej narty do drugiej ślizgi będą do siebie przylegać w środkowej części. Jeśli nie – ich stan techniczny jest dobry.

W przypadku krawędzi nart trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, należy sprawdzić ich grubość. Jeżeli grubość krawędzi jest odpowiednia, nart można będzie używać przez dłuższy okres czasu.  Ponadto warto ocenić, czy krawędzie nie są zardzewiałe i zdarte oraz czy ilość pęknięć i rys nie jest zbyt duża. Jeżeli między krawędziami a powierzchnią boczną nart występuje rozwarstwienie, narty są w złym stanie technicznym.

Gdzie kupić narty używane?

Używany sprzęt narciarski można zakupić na giełdach zimowych, ale też za pośrednictwem sportowych sklepów internetowych i stacjonarnych. Przy zakupie można zapytać sprzedawcę o stan techniczny nart. Jakie pytania warto zadać? Powinniśmy przede wszystkim dowiedzieć się, jak długo narty były użytkowane zanim trafiły do sklepu i ile mają lat. Należy również zwrócić uwagę na markę nart. Najbardziej rekomendowani producenci nart to między innymi: K2, Fischer, Atomic lubStockli.

Poprosiliśmy eksperta ze sklepu narciarskiego NartyKrakow.pl o opinię na temat nart używanych: Używane narty K2 prezentują się znakomicie i zapewnią mnóstwo frajdy, a przy tym pewność w każdych warunkach.Profesjonalny sprzęt to gwarancja większej przyjemności z jazdy, a także bezpieczeństwa na stoku.

Ceny nart używanych

Ceny nart używanych są mocno zróżnicowane. Zależą od takich czynników, jak stan techniczny nart, marka oraz rok produkcji. Kupując narty, warto zastanowić się, czy cena jest adekwatna do jakości oferowanego sprzętu. Na serwisach ogłoszeniowych możemy znaleźć narty w cenie 100 – 200 zł, ale istnieje ryzyko, że ich stan techniczny nie jest zbyt dobry.  Przeciętna cena markowych nart używanych waha się od 500 do 1000 złotych. Dla porównania, koszt nowych nart firmy Fischer lub Atomic to około 2 – 3 tysiące złotych.