wkladni-do-biegania
16 października 2018

Kategoria:
Sport

Na co zwracać uwagę wybierając wkładki do biegania?

Każdy doświadczony biegacz powinien doskonale zdawać sobie sprawę z tego, jaką rolę w czasie biegania odgrywają dobrze dobrane buty. To o czym się nie mówi zbyt często, to fakt, że nie tylko butom powinniśmy poświęcić nieco uwagi, ale również znajdującym się w nich wkładkom. Dlaczego jest to tak ważne i na co koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie osobnych wkładek? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Dlaczego wybór wkładek jest tak istotny?

Wybór butów do biegania nie jest tak prosty, jak kupno zwykłych butów, które nosimy na co dzień, powinien bowiem uwzględniać dużo więcej czynników, między innymi naszą wagę, rodzaj i twardość podłoża po którym najczęściej biegamy, rodzaj wykonywanych treningów, mechanikę ruchu oraz wiele innych czynników. Specjaliści z sklepów oferujących profesjonalne wyposażenie biegaczy z pewnością mogą pomóc w doborze idealnie dopasowanych butów. Problemem są tylko wkładki.

Wkładki umieszczane w nowych butach to zazwyczaj kawałek płaskiej pianki o kształcie stopy i grubości kilku milimetrów – mówi przedstawiciel Specjalistycznej Firmy Ortopedycznej Orto-Pes – Taka wkładka nie jest w stanie pełnić swojej podstawowej funkcji, czyli być swego rodzaju „przejściówką” dla stopy, która w ten sposób dopasowuje swą objętość do przestrzenie wewnątrz buta. To, że takie proste wkładki są stosowane wynika wyłącznie z faktu, że producenci obuwia nie są w stanie produkować butów dopasowanych do kształtu każdej stopy, jest to fizycznie niemożliwe. Dlatego najlepiej po zakupie nowych butów wyjąć z nich fabryczne, płaskie wkładki i dokupić do nich wkładki dobrane do kształtu stopy.

Jak wybrać wkładki do biegania?

Planując kupno wkładek do biegania mamy do wyboru dwie opcje: pójść do sklepu i wybrać jeden z wielu wkładek, bądź zdecydować się na wkładki wykonywane na indywidualne zamówienie. Jeśli decydujemy się na pierwszą z nich, musimy liczyć się z tym, że nasze wkładki do butów nie będą idealnie dopasowane, wciąż jednak zapewnią lepszą stabilizację stopy niż buty bez wkładek. Ponadto czeka nas prawdopodobnie długi czas przymierzania i testowania różnych rozwiązań – warto jednak zainwestować ten czas aby nie mieć później problemów ze stopami. Przy wyborze wkładek bierzemy pod uwagę przede wszystkim specyficzny kształt naszej stopy, np. wysokość sklepienia łuku stopy oraz cechy samej wkładki, m.in. czy oferuje ona dobrą wentylację stopy oraz jakość amortyzacji podczas biegania. Przed pójściem do sklepu warto skorzystać ze specjalistycznych konsultacji, które pozwolą nam zawęzić pole do poszukiwania.

Wkładki na zamówienie

Alternatywnym rozwiązaniem są wkładki na indywidualne zamówienie. Decydując się na nie możemy mieć pewność, że wkładki zostaną idealnie dopasowane do kształtu naszej stopy, zapewniając maksymalny komfort i bezpieczeństwo w czasie treningów czy zawodów. Z drugiej strony jest to rozwiązanie dużo droższe, niż gotowe wkładki do kupienia w sklepie.