starsza para w kapokach na jachcie
6 lipca 2022

Kategoria:
Sport

Kilka zasad bezpiecznego żeglowania

Białe żagle na mazurskich jeziorach pobudzają wyobraźnię nie tylko miłośnikom żeglarstwa. Zachęcają do wielkiej przygody i spędzania wyjątkowego czasu na wodzie. Żeglarstwo jest aktywnością ekscytującą, bez względu na stopień zaawansowania. Dostarcza wielu wrażeń i niezapomnianych chwil. Ważne jednak by było odpowiedzialne i bezpieczne. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Żeglarstwo na Mazurach

Żeglowanie to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, szkoła życia dla młodych i znakomita forma relaksu dla starszych. Wszystkim dostarcza wielu wrażeń i emocji oraz daje możliwość obcowania z pięknem natury. To dzięki wspaniałej przyrodzie Mazury, których walorów zachwalać nie trzeba, są od dziesięcioleci mekką polskiego żeglarstwa. Działają tutaj kluby żeglarskie i wykuwają się znakomite talenty. Dla amatorów żeglarstwa dostępne są liczne mariny, doskonale wyposażone i umożliwiające rejsy Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Dużym udogodnieniem jest także działalność firm, które zajmują się czarterowaniem nie tylko jachtów żaglowych, ale także jachtów motorowych, a nawet domów na wodzie. Jedną z nich jest Sygnet Yacht Czarter z Kętrzyna, której pracownicy przykładają dużą wagę do zasad bezpiecznego żeglowania.

Załoga i wyposażenie jachtu

Za bezpieczeństwo załogi i jachtu odpowiada kapitan, co w przypadku żeglarstwa po mazurskich jeziorach najczęściej oznacza sternika jachtu. Drugim podstawowym warunkiem jest zachowanie przez całą załogę stanu pełnej trzeźwości oraz dobrej kondycji fizycznej, umożliwiającej właściwe reakcje podczas rejsu. Jacht żaglowy powinien być sprawny technicznie i musi być wyposażony w:

  • kamizelki ratunkowe dla wszystkich żeglarzy,
  • środki gaśnicze w przypadku obecności na jachcie paliwa,
  • telefon komórkowy,
  • apteczkę,
  • inne środki bezpieczeństwa.

Na jachcie powinna znajdować się „Instrukcja dla właściciela” opracowana przez stocznię jachtową lub w razie jej braku informacja o parametrach bezpieczeństwa jachtu, zawierająca najważniejsze dane dotyczące budowy jednostki pływającej oraz jej zdolności żeglugowej.

Zasady bezpieczeństwa podczas żeglugi po Mazurach

Podczas żeglugi zarówno sternik, jak i załoga jachtu powinni prowadzić ciągłą obserwację akwenu, zwracając szczególną uwagę na inne obiekty pływające, warunki pogodowe oraz przeszkody mogące zagrażać jachtowi. Ważnym aspektem bezpiecznego żeglowania jest znajomość przez sternika aktualnej prognozy pogody. Podczas trudnych warunków pogodowych szczególnie przy nadciągającej burzy lub wietrze przekraczający 6ºB kapitan i załoga jachtu muszą mieć założone kamizelki ratunkowe i przebywać w kokpicie jachtu.