22 sierpnia 2019

Kategoria:
Sport

Kiedy w rowerze należy wykonać przegląd?

Jazda na rowerze niewątpliwie służy naszemu zdrowiu. W trakcie godzinnej przejażdżki możemy spalić nawet 500 kalorii! W ten sposób bez większego wysiłku poprawimy wygląd swojej sylwetki i pozytywnie wpłyniemy na naszą kondycję. Co więcej, będziemy mogli odreagować wszystkie stresy. Aby przejażdżki były bezpieczne, powinniśmy pamiętać o regularnym przeprowadzaniu serwisu rowerowego. Kiedy należy wykonać przegląd?

Przygotowanie roweru do sezonu

Przegląd roweru jest konieczną czynnością w celu przygotowania roweru do sezonu. Większość z nas późną jesienią odstawia jednoślad do garażu i nie myśli o nim aż do początku wiosny. Dlatego zanim wsiądziemy na siodełko, powinniśmy przygotować rower do jazdy.

Jak? Jeżeli zapomnieliśmy o umyciu roweru po ostatniej jeździe, na początek dokładnie wyczyśćmy nasz sprzęt. Najlepiej jest dokładnie polać cały rower wodą i odczekać kilka minut, by zaschnięty brud i błoto miały szansę rozmięknąć. Następnie bierzemy szczotkę i szmatkę, i energicznie myjemy zabrudzone elementy roweru. Do wody można dodać odrobinę detergentu, aby czyszczenie było łatwiejsze. Można też użyć specjalnych szczotek, ale nie jest to konieczne.

Po dokładnym umyciu roweru, czyścimy i smarujemy łańcuch, sprawdzamy działanie hamulców i przerzutek, i kontrolujemy ogólny stan pojazdu. Nie musimy tego robić samodzielnie. Dużo lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy nie znamy się na rowerach, jest oddanie go do serwisu. Tam uzyskamy specjalistyczną pomoc, a w razie potrzeby od ręki naprawimy wszelkie usterki i awarie. Fachowcy dysponują narzędziami niezbędnymi do serwisu jednośladów każdego rodzaju i mogą serwisować oraz naprawiać zarówno starsze, jak i nowe modele rowerów – mówi nasz rozmówca ze sklepu rowerowego Wojciech Kiszela KISZELA SPORT.

Przegląd roweru po sezonie

Wiele osób preferuje przegląd roweru po sezonie. Wymagany jest chociaż jeden przegląd techniczny rocznie, dlatego powinniśmy wybrać właściwy dla siebie termin i zweryfikować stan roweru przed lub tuż po zakończeniu sezonu.

Jakie są zalety wykonania przeglądu przed zimą? Możemy zabezpieczyć rower przed korozją, a na wiosnę, kiedy tylko zrobi się ciepło, od razu wskoczyć na siodełko. Będziemy w 100 procentach gotowi do jazdy i nie będziemy musieli myśleć o wiosennym przeglądzie roweru.

Przegląd gwarancyjny

Właściciele nowych rowerów powinni także pamiętać o przeglądzie gwarancyjnym. W trakcie takiego przeglądu serwisanci:

 • regulują przerzutki,
 • dokręcają śruby i nakrętki,
 • naprawiają ewentualne luzy,
 • naciągają szprychy,
 • centrują koła,
 • kontrolują mechanizm korby,
 • sprawdzają elementy układu napędu,
 • kontrolują stan mocowania kół,
 • kontrolują stan ogumienia,
 • sprawdzają stan hamulców,
 • weryfikują sprawność pozostałych elementów roweru.

Taka dodatkowa regulacja po zakupie pozwala jeszcze raz zweryfikować stan techniczny roweru, poprawia komfort jazdy i wpływa na bezpieczeństwo poruszania się po drogach.