Wędkarstwo karpiowe
14 czerwca 2021

Kategoria:
Sport

Kiedy najlepiej łowić karpie?

Dla każdego wędkarza, który spróbował połowu karpi, sport ten zazwyczaj staje się prawdziwą pasją. Wędkarstwo karpiowe jest kolejnym etapem w wędkarskiej przygodzie. Daje radość przebywania na łowisku i pobudza wyobraźnię, obiecując spotkanie z „wielką” królewską rybą, bo tak właśnie postrzega się naszego rodzimego karpia. Aby czerpać z tego hobby jak największą przyjemność, warto dowiedzieć się, kiedy najlepiej wybrać się na łowisko karpiowe. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

O karpiu w paru zdaniach

Karp jest rybą słodkowodną żyjącą w głębokich rzekach, starorzeczach, odnogach lub rozlewiskach. Pochodzi z Azji i został sprowadzony do Europy przez Rzymian, a do Polski prawdopodobnie przez cystersów z Czech lub Moraw.

Ciało karpia jest wydłużone, wrzecionowate i prawie okrągłe w przekroju poprzecznym. Jego otwór gębowy dolny jest mięsisty i zaopatrzony w dwie pary wąsików. Pokryty jest dużymi i mocno osadzonymi łuskami cykloidalnymi. Charakteryzuje się bardzo długą płetwą grzbietową. Ma ciemny grzbiet o zabarwieniu zielonkawobrązowym lub szarozielonym, a boki jaśniejsze ciemnooliwkowe ze złotym połyskiem. Brzuch ma jasny w odcieniu kremowobiałym lub żółtym. Jego płetwy parzyste są czerwonawe zaś nieparzyste szarawo niebieskie. Karp dorasta do 1 metra długości i może ważyć ponad 30 kilogramów (polski rekord karpia wynosi 34,5 kg).

Rzeki, rozlewiska i łowiska

Karpie są rybami niewymagającymi i dobrze rozwijają się w wodzie o niskiej zawartości tlenu. Mogą żyć w płytkich, mulistych stawach gęsto porośniętych roślinnością wodną. Są wszystkożerne, ale preferują pokarm zwierzęcy. Żywią się bezkręgowcami wodnymi, larwami, mięczakami i zooplanktonem, ale także roślinami, w tym algami.

„Najlepszymi miejscami do połowu karpia są rzeki, starorzecza, stawy i rozlewiska. Dużą popularnością cieszą się specjalistyczne łowiska karpiowe. Podczas połowu karpia pomagają specjalistyczny sprzęt karpiowy oraz specjalne zanęty i przynęty. Do najchętniej stosowanych zanęt należą kulki proteinowe, boostery oraz pellet zanętowy. Sprzęt karpiowy i wszystkie akcesoria można kupić w naszym sklepie online” – opowiada przedstawiciel sklepu karpiowego RK Baits.

Wytrawni i doświadczeni wędkarze karpiowi doskonale wiedzą, kiedy i przy jakiej pogodzie spodziewać się mogą atrakcyjnych brań. Podczas połowu korzystają z wytrzymałego sprzętu karpiowego oraz specjalnie przygotowanych zanęt na karpie.

Wiosna, lato, jesień – pora na karpia

Karpie można łowić przez cały rok, wyłączając oczywiście okres zimowy, kiedy temperatura wody spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Wówczas karpie zapadają w rodzaj hibernacji i przestają żerować. Sezon na duże karpie zaczyna się w maju. Biorą najchętniej w dzień, przeważnie w południe, gdy słońce wystarczająco nagrzeje wodę. W nocy żerują dopiero w czerwcu, kiedy woda osiągnie wyższą temperaturę. W miesiącach letnich duże sukcesy można odnotować podczas nocnych połowów. W lipcu i sierpniu w dzień są mniej aktywne, zwłaszcza na akwenach często odwiedzanych przez ludzi. Karpie są bardzo ostrożne i łatwo się płoszą, dlatego żerują daleko od brzegu, gdzie panuje większy spokój. Gdy nastanie jesień, karpie stają się bardziej aktywne, przygotowując się do zimy. Gromadzą pokarm i przybierają na wadze. Ze względu na niższą temperaturę wody chętniej żerują rano i wieczorem. Karpie są ciepłolubne i chętnie wybierają miejsca bardziej nasłonecznione lub ogrzane w inny sposób.

Połów karpi jest sportem trudnym i wymagającym dużej wiedzy i doświadczenia wędkarskiego. Nagrodą za cierpliwość i poświęcony czas, są niezwykłe przeżycia i ekscytujące emocje.