28 stycznia 2020

Kategoria:
Sport

Jazda na dwóch kółkach dla zdrowia – jaki rower wybrać na początek?

O zdrowotnych zaletach jazdy na rowerze napisano już bardzo wiele. Jednak, aby uzyskać najlepsze efekty z jazdy na dwóch kółkach, należy na początku zadbać o rower – narzędzie, które ma dostarczać przyjemności, a nie powodować ból pleców i niechęć do tej formy wypoczynku. Jazda jednośladem powinna, prócz aspektów czysto zdrowotnych, dawać przyjemność i frajdę, uśmiech na twarzy i wybuch endorfin.  Jakie więc korzyści można uzyskać z jazdy na rowerze?

Aby rozmawiać o zdrowotnych walorach jazdy na dwóch kółkach, należy wspomnieć o co najmniej kilku jego zaletach. Podczas jazdy na rowerze spalamy kalorie, a przez to chudniemy. Jeżdżąc systematycznie poprawiamy także kondycję, co będzie pomocne w codziennym życiu. Regularne przejażdżki wpływają na obniżenie cholesterolu. Często u rowerzystów słyszy się także stwierdzenie, że jazda na rowerze odstresowuje. Być może dzieje się tak dlatego, że jazda na jednośladzie daje możliwość obcowania z naturą, z dala od zgiełku i spalin. Jak zdradza specjalista z Northtec Bicycle:

Żadna inna aktywność fizyczna nie dostarcza tylu walorów zdrowotnych, w tak wspaniałych okolicznościach przyrody, jak jazda na rowerze.

Na co zwrócić uwagę wybierając pierwszy rower?

Kluczowe jest to, by rower był bezpieczny oraz bardzo dobrze dopasowany do początkującego rowerzysty. Do wyboru jest kilka grup: rowery górskie (MTB), rowery szosowe, rowery miejskie, rowery turystyczne oraz rowery crossowe. Początkującemu rowerzyście, bez doświadczenia ciężko jest wybrać odpowiedni rower. Z pomocą przyjść może doświadczony sprzedawca, który po szczegółowym wywiadzie, obejmującym takie aspekty jak wzrost i płeć użytkownika, przeznaczenie roweru, po jakiej nawierzchni i jak często oraz jaka będzie długość tras – może zaproponować konkretny model roweru. Co więcej, sklep może zaproponować również jazdę próbną, dzięki której sprawdzić można, czy siodełko nie jest zbyt twarde, a kierownica zbyt daleko. Ważne są również aspekty techniczne, często bagatelizowane przez początkujących rowerzystów – bo interesuje ich głównie cena. Nie każdy wie, że dla komfortu jazdy lepiej wybrać napęd 3×9 niż 1×12, koła 26 calowe, nie 29 calowe, ramę aluminiową, a nie stalową, natomiast do jazdy po lesie, amortyzowany przedni widelec. Warto zadbać również o dobre oświetlenie roweru, które zwiększa bezpieczeństwo oraz atestowany kask i odpowiedni, dopasowany do pogody strój. Niestety skutki źle dobranego roweru można odczuć bardzo szybko, gdy poczujemy zmęczenie mięśni, a nasze kości będą obolałe. Warto zatem porozmawiać z doświadczonym fachowcem rowerowym, który dopasuje pierwszy rower do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych początkującego rowerzysty.