Rower miejski  
18 października 2020

Kategoria:
Sport

Jakie rowery najlepiej nadają się do jazdy po mieście?

Podróżowanie rowerem do pracy czy szkoły, staje się coraz popularniejsze. To nie tylko ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu dbamy o środowisko, ale także odciążenie portfela. Decydując się na jazdę rowerem, nie musimy kupować biletów do komunikacji miejskiej ani tankować samochodu. Jednoślad musi być wygodny, a także bezpieczny. Jakie rowery nadają się najbardziej do jazdy po mieście?

Rower miejski                                                                               

Oczywiście jak sama nazwa wskazuje, te rowery przystosowane są do jazdy po mieście. Mają bardzo charakterystyczny wygląd, cienki koła i estetyczny design. Jazda na nich jest bardzo bezpieczna i komfortowa — posiadają wygodne siodełka, uchwyty, dzwonki oraz często bagażnik na podręczne rzeczy np. plecak lub torebkę. Ze względu na to, że są wysokie, umożliwiają jazdę w pozycji wyprostowanej, co wpływa korzystnie na kręgosłup. Wadą tych jednośladów jest to, że są dosyć ciężkie oraz jedzie się na nich wolniej. Niestety rower ten radzi sobie jedynie na miejskich ścieżkach rowerowych.

Rower trekkingowy

Dobrym rozwiązaniem jest rower trekkingowy. Sprawdzi się w terenie zabudowanym i podczas weekendowych wypadów. Podobnie,  jak rower miejski, posiada szerokie, wygodne siodełko i umożliwia jazdę w pozycji wyprostowanej. Dzięki temu rowerzysta ma lepszą widoczność. Zazwyczaj zaopatrzony jest w stopkę, więc można bezpiecznie zaparkować go, unikając przewrócenia. Posiada błotniki, dzięki czemu deszczowa pogoda nie jest mu straszna. Rower trekkingowy jest kompromisem —  jest idealny na dłuższe wycieczki, jak i jako codzienny środek lokomocji.

Rower szosowy

Jeśli często poruszasz się po asfalcie w przestrzeni miejskiej, dobrym wyborem będzie kupno roweru szosowego. Jest on uniwersalny, ponieważ sprawdzi się i dla zawodowców, i dla amatorów kolarstwa. Rower szosowy jest lekki, dlatego, jeśli sytuacja tego wymaga, można wnieść go do tramwaju czy autobusu miejskiego, aby następnie znowu ruszyć ścieżką rowerową. Rower szosowy sprawdzi się dla osób, które odbywają krótkie odcinki w zabudowaniach. Asortyment na rynku oferuje jednoślady o ciekawym, dynamicznym designie — są zarówno modne, jak i wygodne.  

Rower górski

Mimo że rower górski ma bardziej sportowy i profesjonalny wygląd, można śmiało podróżować nim także w mieście. Nadaje się  do dróg asfaltowych i gruntowych.
Specjalista ze sklepu RoweryRolki z Krakowa tłumaczy:

 „To idealne rozwiązanie dla osób, które w ciągu tygodnia chcą docierać do pracy ekologicznym sposobem, a weekend rekreacyjnie lub zawodowo pokonywać odcinki w lesie czy w górach.”

Rowery górskie świetnie radzą sobie z przeszkodami oraz są bardzo zwrotne, co idealnie sprawdzi się w terenie zabudowanym pełnym przechodniów. Wysokie krawężniki i wystające kostki brukowe nie są mu straszne. Posiada amortyzatory i dobre hamulce, które przydają się podczas zaskakujących sytuacji na drodze.

Zalety jazdy rowerem

Jeśli nadal nie jesteś przekonany, aby przesiąść się na rower, oto kilka zalet jazdy jednośladem:

  • Wzmacnia odporność,
  • poprawia krążenie,
  • pozwala zrzucić zbędne kilogramy,
  • poprawia kondycję i wzmacnia mięśnie,
  • poprawia nastrój,
  • oszczędza czas i pieniądze,
  • jest przyjazne dla środowiska.