16 września 2020

Kategoria:
Sport

Jakie rowery najlepiej nadają się do jazdy po mieście?

Rower to coraz częściej wybierany środek transportu nie tylko do celów sportowych i rekreacyjnych, ale również do poruszania się na co dzień po mieście. Przesiadka z auta czy komunikacji miejskiej na rower, którym pojedziemy do pracy czy po zakupy, to dobry sposób na ominięcie korków, lepszą kondycję i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Jaki model jednośladu wybrać, aby jazda rowerem po mieście była sprawna, bezpieczna i przyjemna?

Wygodny rower miejski

Typowe rowery miejskie, kojarzące się z tradycyjnymi jednośladami holenderskimi, podbiły polskie ulice i serca rodzimych cyklistów. Z czego wynika tak ogromna popularność rowerów typu city? Przede wszystkim za sprawą gładkiego ogumienia są one doskonale przystosowane do jazdy w warunkach miejskich, a więc po równych i utwardzonych nawierzchniach, jakie oferuje stale rozwijająca się sieć dróg i ścieżek rowerowych w miastach. Odpowiednie opony to jednak nie wszystko. Specyficzna konstrukcja roweru miejskiego sprawia, że osoba nim podróżująca pozostaje w pozycji wyprostowanej, co z jednej strony zapewnia wygodę, a z drugiej gwarantuje lepszą widoczność przekładającą się na większe bezpieczeństwo podróżowania po ruchliwych ulicach. Do tego dochodzą liczne akcesoria, takie jak np. kosz, błotniki, dzwonek czy osłona łańcucha, co znacznie zwiększa funkcjonalność takiego środka transportu i czyni dojazd do pracy czy na zakupy łatwiejszym. Wiele osób docenia też wyjątkowy design rowerów miejskich, które przywodzą na myśl niezwykle modny styl retro lub vintage. Tego typu jednoślady to zatem wygodny i praktyczny, ale też modny wybór na miejskie drogi.

Jeśli nie city, to co?

Chociaż omówiona w poprzednim akapicie “holenderka” wydaje się naturalnym wyborem na miejskie przejażdżki, to jednak nie każdy decyduje się na to rozwiązanie. Dlaczego?

Znaczna waga, mniejsza ilość przełożeń i nieco gorsze parametry jazdy po nierównym terenie sprawiają, że niektórzy cykliści poszukują innych modeli do jazdy po mieście. – Mówi przedstawiciel sklepu motorowo-rowerowego OD Active w Niepołomicach. – Jeśli nasza trasa po mieście wiedzie przez zróżnicowany, pagórkowaty teren lub też poszukujemy bardziej uniwersalnego roweru, który nada się także na wycieczkę za miasto, lepszym rozwiązaniem może okazać się model typu cross, trekingowy lub nawet MTB, czyli tzw. “góral”. Lepsza amortyzacja, grubsze opony i większa zwinność pomogą pokonywać nieco bardziej wymagające odcinki trasy. Wszystko zależy od tego, po jakich drogach będziemy jeździć i jakie prędkości rozwijać.