rolki
3 listopada 2011

Kategoria:
Sport

Jakie rolki wybrać?

Chcesz schudnąć? Poprawić kondycję? Znudził Ci się jogging? A może po prostu chcesz spróbować jakiejś nowej aktywności fizycznej? Mamy dla Ciebie doskonałą propozycję: naucz się jazdy na rolkach.

Jazda na rolkach ma same zalety – jeżdżąc dotleniasz organizm, ćwiczysz mięśnie nóg i pośladków, spalasz nadmiar kalorii, poprawiasz kondycję i ogólne samopoczucie. Jazdę na rolkach możesz uprawiać wszędzie – zarówno w mieście, jak i poza nim (nawet na leśnej ścieżce). Jeśli już poczułaś lub poczułeś się zachęcony, przeczytaj ten krótki tekst. Dowiesz się z niego, jakie rolki wybrać na początek, gdzie kupić rolki i jak kupić rolki, aby mieć pewność, że będą komfortowe i bezpieczne.

Istnieje kilka rodzajów rolek, są to: rolki rekreacyjne i fitness, rolki hokejowe, rolki agresywne, rolki szybkościowe, rolki regulowane (dla dzieci i młodzieży) oraz rolki przeznaczone do nordic skating. Budowa poszczególnych rodzajów rolek jest dostosowana do określonych stylów jazdy. Rolki hokejowe, jak sama nazwa wskazuje, są przystosowane do uprawiania hokeja – nie są polecane dla początkujących. Rolki przeznaczone do jazdy agresywnej są przystosowane do wykonywania rozmaitych ewolucji z wykorzystaniem elementów typowych dla miejskiego krajobrazu – barierek, poręczy, murków, schodów. Ten typ rolek również nie jest polecany dla początkujących adeptów tego sportu. Rolki do speed skatingu służą do rozwijania znacznych prędkości – jeśli masz ochotę na odrobinę adrenaliny, te rolki są właśnie dla Ciebie (ale dopiero po opanowaniu podstawowych umiejętności i oswojeniu się z jazdą). Jeśli zastanawiasz się, jakie rolki wybrać, my na sam początek polecamy rolki rekreacyjne (lub fitness) – ułatwią Ci zaznajomienie się z podstawowymi technikami jazdy, zapewnią komfort Twoim stopom i bezpieczeństwo Twoim stawom skokowym. Są wyposażone w hamulec pomagający w wytracaniu prędkości. Jeśli chcesz natomiast połączyć jazdę na rolkach z ulubionymi spacerami po lesie, możesz wybrać rolki przeznaczone do nordic skating, które z łatwością poruszają się po leśnych ścieżkach i duktach. Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie rolki wybrać dla siebie.

Teraz zapoznaj się z kilkoma prostymi zasadami, jak kupić rolki, aby były jak najbardziej wygodne. Zanim pójdziesz do sklepu, zmierz dokładnie obie stopy – najlepiej jest mierzyć stopy w skarpetkach, których będziesz potem używać do jazdy. Aby dokonać precyzyjnego pomiaru, postaw stopę w skarpetce na czystej kartce papieru i zrób obrys, a następnie zmierz centymetrem lub linijką odległość między najdalej wysuniętymi częściami stopy (dużym palcem i piętą). Powtórz tę czynność dla drugiej stopy – ich długość może się bowiem nieznacznie różnić. Kiedy będziesz wybierać rolki w sklepie, sprawdź najpierw długość wkładki, a następnie dobierz pasujący numer buta. Jeśli Twoje stopy są nierówne, weź pod uwagę długość dłuższej stopy i do jej wymiarów dopasuj buty. Podczas mierzenia dokładnie zapnij buty, wstań, ugnij kolana (jak do jazdy) i sprawdź, czy but nie uciska palców, pięty i łydki. Jeśli nie odczuwasz dyskomfortu, rolki na Ciebie pasują.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić rolki – czy w sklepie internetowym, czy też w tradycyjnym sklepie ze sprzętem sportowym – my zdecydowanie polecamy to drugie miejsce. Zwłaszcza na pierwszy zakup warto wybrać sklep dedykowany akcesoriom do jazdy na rolkach – profesjonalny sprzedawca udzieli fachowych porad dotyczących sprzętu i pomoże dobrać najbardziej odpowiednie rolki.