Mata gimnastyczna
28 listopada 2020

Kategoria:
Sport

Jakie materace najlepiej nadają się do ćwiczeń?

Wybierając materac do ćwiczeń, warto kierować się pewnymi wskazówkami. W zależności od praktykowanej aktywności fizycznej należy bowiem zdecydować się na określoną jego grubość, twardość czy wypełnienie. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to, czy wybrany produkt ma odpowiednie certyfikaty. Nieumiejętnie dobrany, a co gorsza źle wykonany materac nie tylko nie ułatwia wykonywania ćwiczeń, ale w większości powoduje też problemy zdrowotne.

Gdzie zamówić dobry jakościowo materac do ćwiczeń?

Mata gimnastyczna powinna mieć certyfikat PN. Profesjonalne produkty można znaleźć w dedykowanych sklepach.

Produkowane przez nas materace gimnastyczne i sportowe spełniają wysokie normy jakości i posiadają certyfikaty zgodności z Polską Normą – między innymi Certyfikat PN. Dzięki zastosowaniu materiałów najwyższej jakości w produkowanych przez nas matach, cechuje je wieloletnia trwałość i brak podatności na uszkodzenia. W naszej ofercie znajdują się materace sportowe i rehabilitacyjne o zróżnicowanej grubości oraz twardości, zależnej od wypełnienia. Obok nich, listę uzupełniają materace zeskokowe o trzech podstawowych grubościach – 40, 45 i 50 cm, przeznaczone do dyscyplin lekkoatletycznych oraz akrobatyki – tłumaczy właściciel sklepu SPORT PLUS.

Czym się kierować podczas wyboru materaca do ćwiczeń?

Materiał wykonania to pierwsze, na co powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na określony rodzaj produktu do ćwiczeń. Najtańsze są materace wykonane ze skóry syntetycznej. Nowoczesne materace treningowe z dobrej jakościowo skóry syntetycznej są jednak na tyle wytrzymałe, że świetnie sprawdzają się w warunkach domowych. Trzeba tylko pamiętać, by nie ćwiczyć na nich w obuwiu. Gdy chodzi zaś o materace, które mają służyć w miejscach publicznych, to poleca się modele wykonane z odpornego na przetarcia czy pęknięcia plawilu.  Wypełnienie materaca gimnastycznego powinno bazować na piance poliuretanowej wtórnie spienianej, która jest odporna na odkształcenia.

Materace miękkie są świetne w przypadku dzieci i codziennych, lekkich ćwiczeń. Osoby uprawiające sporty walki i intensywne treningi powinny zdecydować się na materac twardy, który zapewni im stabilne podłoże. Jeśli chodzi natomiast o standardowy rozmiar materaca do ćwiczeń, to wynosi on 200 x 120 cm. Jest to rozmiar optymalny, wystarczający do wykonywania większości ćwiczeń sportowych oraz rehabilitacyjnych. Ostatni kluczowy parametr, czyli typowa grubość materaca do ćwiczeń waha się z kolei w granicach od 5 do 10 cm.  W przypadku materacy miękkich grubość jest większa. Materace o średniej i dużej twardości na ogół mają mniej więcej 5 cm.