łyżwy
22 listopada 2011

Kategoria:
Sport

Jakie łyżwy wybrać?

Jazda na łyżwach to po narciarstwie drugi najchętniej uprawiany przez Polaków sport zimowy. Uprawianie łyżwiarstwa pozwala nie tylko zachować sprawność fizyczną, ale też daje możliwość ciągłego doskonalenia się – niezależnie od tego, czy chcemy uprawiać łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie czy osiągać zawrotne prędkości, zawsze możemy nauczyć się nowego triku.

Wypad na łyżwy to także doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Jeśli chcesz dołączyć do grona łyżwiarzy i stać się szczęśliwym posiadaczem lub posiadaczką własnej pary łyżew, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jak kupić łyżwy.

Kwestia, jakie łyżwy wybrać nie jest trudna do rozwiązania. Wystarczy, że określimy, jaki styl jazdy nas interesuje. Jeśli jesteśmy na początku przygody z łyżwiarstwem i chcemy nauczyć się stawiać pierwsze kroki, rozważmy zakup figurówek. To stabilne, niezbyt szybkie łyżwy, w których najłatwiej utrzymać równowagę na lodzie. Tak się utarło, że figurówki to najczęstszy wybór kobiet, mężczyźni rzadko decydują się na ich zakup.

A jakie łyżwy wybrać, jeśli interesuje nas szybka jazda? Możemy zdecydować się na łyżwy hokejowe lub łyżwy do jazdy szybkiej – te drugie są jednak przeznaczone dla amatorów łyżwiarstwa o bardziej zaawansowanych umiejętnościach. Hokejówki natomiast dają nie tylko możliwość szybkiej jazdy, ale także szerokie pole do wykonywania rozmaitych ewolucji, jak skoki czy piruety. To także jeden z powodów, dla których hokejówki są najczęściej wybierane przez mężczyzn. Ich wygląd nie jest tak delikatny i kobiecy, jak w przypadku łyżw do jazdy figurowej.

Jeśli trudno nam określić, jaki styl jazdy będziemy preferować i nadal nie możemy się zdecydować, jakie łyżwy wybrać – figurowe czy hokejowe, możemy wybrać rozwiązanie pośrednie, czyli łyżwy rekreacyjne – łączące zalety obydwu typów łyżew. Będą wyglądały dobrze zarówno na kobiecych, jak i na męskich nogach.

Zanim pobiegniemy do sklepu, warto zastanowić się, jak kupić łyżwy, aby były wygodne i nie sprawiały problemów podczas jazdy. Jedną z kluczowych kwestii jest dobór materiału i typu wiązania. Najlepszym i najbardziej komfortowym materiałem jest skóra naturalna umożliwiająca dobrą wentylację stóp. Ponadto skóra dobrze dopasowuje się do kształtu naszych stóp i łydek. Natomiast typy wiązań są dwa – klamrowe i sznurowane. Pierwszy typ umożliwia szybkie włożenie łyżwy, natomiast drugi typ umożliwia bardziej precyzyjne dopasowanie buta łyżwy do ergonomii naszej nogi. Rozważając, który typ wiązania wybrać, pomyślmy, co jest dla nas ważniejsze – oszczędność czasu przy zakładaniu czy precyzja dopasowania (mogąca bezpośrednio przekładać się na komfort podczas jazdy).

I wreszcie ostatnie kwestia – gdzie kupić łyżwy? Najtańszym (i o niemal nieograniczonych możliwościach wyboru) miejscem, gdzie można kupić łyżwy, jest Internet. Jednak nie polecamy Internetu na pierwsze miejsce zakupu łyżew – na początek lepiej wybrać profesjonalny sklep sportowy, w którym sprzedawca doradzi nam, jakie łyżwy dobrać do preferowanego przez nas stylu jazdy i jak dopasować je do stopy.