nauka pływania
7 września 2021

Kategoria:
Sport

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?

Parafrazując znaną piosenkę: pływać każdy może. A nauczyć się pływania można w każdym wieku. Jednak nabycie tej umiejętności znacznie łatwiej przychodzi dzieciom. Wczesne rozpoczęcie nauki pływania jest dla nich korzystne również ze względu na dobry wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny. Dlatego podpowiadamy, w jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę pływania.

Naukę pływania można rozpocząć już w wieku niemowlęcym

Choć nie będzie to tradycyjna nauka pływania, a jedynie oswojenie się z wodnym środowiskiem. A także podtrzymanie umiejętności, z którymi każde dziecko przychodzi na świat – bowiem wcześniej „pływało” przez 9 miesięcy w wodach płodowych. Umiejętność pływania zanika w wieku około 7 miesięcy, dlatego jeśli nie ma przeciwwskazań, malucha można zabierać na basen już od 4. miesiąca życia.

Nauka pływania to w przypadku tak małych dzieci oswojenie z wodą, przyzwyczajenie do jej obecności w okolicy nosa i ust, a także nabywanie umiejętności instynktownego poruszania się, która może się przydać w starszym wieku podczas ćwiczeń w wodzie. Jednocześnie dziecko na tyle przyzwyczai się do wodnego środowiska, że w przyszłości nie będzie się go bał i z chęcią podejmie się aktywności fizycznych na basenie.

Zajęcia pływania dla starszych dzieci

Oczywiście naukę pływania najlepiej zacząć jak najwcześniej, jeśli jednak dziecko nie miało kontaktu z basenem od maleńkości – nic straconego. W szkole pływania Neptun Sport z Wrocławia w lekcjach pływania mogą wziąć udział dzieci, które ukończyły 2 lata. Jednocześnie w przypadku dzieci w wieku od 2 do 6 lat, zajęcia prowadzone są na basenie, w którym woda podgrzana jest do 33°C, co sprawia, że dzieci łatwiej odnajdują się w nowym środowisku.

Dzieci młodsze początkowo jedynie oswajają się z wodą, ponieważ dopiero około czwartego roku życia zyskują umiejętności, dzięki którym mogą nauczyć się elementarnych podstaw pływania. Trzy i czterolatki zanurzają się pod wodą, uczą unoszenia na powierzchni, a także próbują samodzielnie dopłynąć do brzegu. W starszym wieku uczą się pływać na brzuchu i plecach, a także szlifują poznane style pływackie.

Każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie nauki pływania!

Również dorośli mogą nauczyć się pływać i to niezależnie od wieku. Oczywiście umiejętność pływania najlepiej rozwijać od najmłodszych lat, jednak nie ma przeciwwskazań do tego, aby nauczyć się pływać również w starszym wieku. Może to zająć nieco więcej czasu, ale ostatecznie indywidualne lub grupowe lekcje pływania dla dorosłych skutecznie pozwolą uzyskać albo podnieść poziom pływackich umiejętności.