rower
22 listopada 2011

Kategoria:
Sport

Jaki rower kupić?

Rower to nie tylko pojazd, to również styl życia. Jako pojazd, rower z powodzeniem może zastąpić samochód, autobus czy pociąg (na krótkich dystansach rzecz jasna) – przy tym jest cichy, ekologiczny i nie wymaga ponoszenia znacznych kosztów na paliwo, bilety itd. Jako hobby, jazda na rowerze daje wręcz niewyczerpane możliwości – jeśli tylko starczy czasu i samozaparcia można na nim objechać niemal cały świat.

Przejażdżka rowerowa po lesie pomoże się zrelaksować i odpocząć po trudach mijającego tygodnia, a ostra jazda po górach da zastrzyk adrenaliny. Jazda na rowerze modeluje sylwetkę, poprawia kondycję i samopoczucie. A to nie wszystkie zalety jazdy na rowerze… Jeśli już czujecie się przekonani, ruszajcie do sklepu po rower, ale najpierw przeczytajcie nasz krótki tekst, który podpowie Wam, jaki rower kupić.

Jak wybrać rower? Przede wszystkim najpierw zastanówcie się, gdzie będziecie na nim jeździć. Jeśli chcecie poruszać się na rowerze głównie po mieście, a więc po drogach rowerowych i ulicach, warto kupić rower przystosowany do jazdy w miejskim środowisku. Świetnie sprawdzi się tzw. holender – czyli stylowy i bardzo modny rower o klasycznym, wręcz staroświeckim kształcie. Jest wygodny, stabilny, ale często także bardzo ciężki – ze względu na ramę wykonaną ze stali (taki rower może ważyć nawet 20 kg!). Jeśli więc mieszkacie w piętrowym budynku bez windy lub wózkarni (a Wasze mieszkanie nie znajduje się na parterze czy pierwszym piętrze), lepiej rozejrzyjcie się za holendrem wyposażonym w ramę aluminiową – będzie ważył prawie o połowę mniej, ale nie straci nic ze swojego awangardowego stylu. A jaki rower wybrać kiedy chcecie jeździć po mieście, ale holender jest dla Was zbyt stateczny i powolny? Możecie wybrać tzw. szybki rower miejski – zwrotny, lekki, z oponami przystosowanymi do poruszania się po asfaltowych drogach.

Jeśli lubicie spędzać wolny czas poza miastem i zastanawiacie się, jaki rower kupić na wycieczki po drogach gruntowych i leśnych ścieżkach, rozważcie zakup roweru górskiego. Dzięki oponom z głębokim bieżnikiem i dobrej amortyzacji daje największy komfort i bezpieczeństwo poruszania się po nieutwardzonych drogach. Takim rowerem można pokonywać nawet najbardziej nierówne i trudno dostępne tereny.

A jaki rower kupić, jeśli planujecie jeździć nim zarówno po asfalcie, jak i po drogach gruntowych? Wybierzcie rower trekkingowy – świetnie się sprawdza na długich dystansach, pozwala wygodnie poruszać się w mieście, jak i poza nim. To bardzo uniwersalny typ roweru – przy odpowiedniej regulacji siodełka i kierownicy można łatwo przemienić go w rower górski lub miejski.

Jeśli nadal nie możecie zdecydować, jaki rower wybrać, przejrzyjcie portale internetowe o tematyce rowerowej – znajdziecie tam mnóstwo porad, jak wybrać rower, aby jak najlepiej dopasować go do własnych potrzeb. Na portalach tych znajdziecie również wiele opinii i testów obecnych na rynku rowerów. Wyposażeni w tak szczegółową wiedzę możecie śmiało wybrać się do sklepu i zakupić wymarzony rower.