4 października 2019

Kategoria:
Sport

Jak zaspokoić potrzebę ruchu u przedszkolaków

Wiek przedszkolny to okres intensywnego rozwoju intelektualnego oraz społecznego. Sprawność ruchowa naszego dziecka wzrasta. Przedszkolaki są w stanie przyswajać kilka umiejętności ruchowych jednocześnie. Podczas ruchu rozwijają się wszystkie cechy i właściwości motoryczne. Jaki ruch wpływa na rozwój naszych dzieci i jak zaspokoić potrzebę ruchu u przedszkolaka?

Jakie funkcje spełnia aktywność ruchowa u dzieci?

Ruch jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych naszych dzieci. Już z natury pragną one ruchu i wykazują niespożytą aktywność, która spełnia wiele funkcji. Ruch pobudza cały organizm do prawidłowego rozwoju. Wysiłek fizyczny mobilizuje układ krążeniowo – naczyniowy, kostno – mięśniowy i nerwowy. Aktywność ruchowa rozwija zdolność zaadoptowania się, czyli przystosowania organizmu do zmieniających się warunków życia, równoważy bilans bodźców korzystnych i niekorzystnych działających na młody organizm oraz spełnia funkcję terapeutyczną, która stosowana jest u dzieci z wadami postawy, otyłością czy astmą.

Zabawa ruchowa jest prostą formą ruchu, opartą na podstawowych ruchach motorycznych człowieka. Zabawy ruchowe wprowadzają radosny nastrój i dają dziecku możliwość zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu. Mają wpływ na odprężenie nerwowe, czynny wypoczynek oraz zdrowie naszych pociech – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Centrum Edukacji Familia z Katowic.

Zabawy ruchowe w przedszkolu rozwijają siłę, szybkość, zwinność, wytrzymałość i gibkość. Zabawom bardzo często towarzyszy duże zaangażowanie emocjonalne ze strony dzieci.

Jak przedszkola zaspokajają potrzebę ruchu u dzieci?

Zabawy ruchowe prowadzone w przedszkolu dostosowane są do potrzeb oraz możliwości dzieci. Zajęcia muzyczne są bardzo lubiane przez przedszkolaków. Obejmują one głównie naukę śpiewu oraz grę na instrumentach. Co ważne, zabawy ze śpiewem mają duży wpływ na umuzykalnienie dzieci oraz kształtowanie poczucia rytmu i koordynacji ruchowej. Następną formą zajęć ruchowych mogą być zabawy orientacyjno – porządkowe, które mają za zadanie wytworzyć u dzieci umiejętność skupienia uwagi. Dzięki nim dzieci przyswajają znaki, sygnały oraz potrafią porozumiewać się z grupą bez sygnałów słownych. Ruch wykonywany podczas zabawy jest podporządkowany odpowiednim regułom. Zajęcia te bardzo dobrze doskonalą zwinność i zręczność u naszych pociech. Potrzebę ruchu pozwalają zaspokoić zajęcia taneczne dla dzieci w Katowicach, które prowadzone są w atmosferze zabawy. Pozwalają opanować podstawowe kroki i wykształcają wyczucie rytmu. Dzieci bardzo łatwo przyswajają coraz bardziej skomplikowane formy taneczne. Taniec to świetny sposób na wyciszenie i rozładowanie energii. Zajęcia teatralne to również bardzo dobry sposób na wyrażanie emocji i zaspokojenie aktywności ruchowej.