Artykuly ratunkowe wyposazenie jachtu rejs
5 maja 2022

Kategoria:
Sport

Jak zachować się podczas nawałnicy, żeglując po jeziorze?

Wiele osób czeka na rozpoczęcie sezonu żeglarskiego, aby móc w końcu spędzać dni na wodzie. Nie ulega wątpliwości, że może to być wspaniała rozrywka, jednak warunkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom znajdujących się na jachcie. Jak o nie zadbać, szczególnie w razie kryzysowych sytuacji, takich jak nawałnica? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Wyposażenie jachtu – jak dbać o bezpieczeństwo?

Przed wypłynięciem w rejs warto upewnić się, co do sprzyjającej pogody w trakcie jego trwania. Niestety nie wszystko da się zaplanować, dlatego trzeba być gotowym na niespodziewane pogorszenie się warunków atmosferycznych. Kluczową kwestią jest wówczas odpowiednie wyposażenie łodzi. Należy zaopatrzyć się w odzież i obuwie zapewniające ochronę przed zimnem, wiatrem oraz opadami deszczu, ale niezwykle istotne jest również zadbanie o artykuły ratunkowe.

Podstawę stanowią kamizelki, cała załoga musi mieć do nich dostęp. Warto zaopatrzyć się również w koła ratunkowe, a także gaśnice i apteczki. Wypadki na wodzie mogą być bardzo niebezpieczne przede wszystkim z uwagi na odległość od stałego lądu, dlatego należy się odpowiednio przygotować. Akcesoria ratunkowe mają ogromne znaczenie i nie można bagatelizować tej kwestii.

Zasady zachowania podczas nawałnicy

Burze odczuwa się bardziej na wodzie niż na suchym lądzie. Nawałnice charakteryzują się ulewnym deszczem oraz silnym wiatrem, które nie tylko są uciążliwe, ale mogą doprowadzić również do niebezpiecznych sytuacji. Na takie przypadki należy się przygotować już przed wypłynięciem w rejs. Podstawę stanowi zaopatrywanie się w akcesoria ratunkowe. Można je znaleźć w specjalistycznych sklepach, takich jak na przykład Zefir.

Poza skompletowaniem wyposażenia łodzi należy wiedzieć również, jak zachowywać się w razie nawałnicy. Ważne jest to, aby pozostać na pokładzie, ma to znaczenie szczególnie w przypadku wywrotki. Załoga powinna się także ubrać w kamizelki ratunkowe. Istotne jest wyznaczenie zadań poszczególnym uczestnikom, każdy musi wiedzieć, jak się zachowywać, tak aby zapobiec wypadkom oraz nie siać paniki.

Kolejna ważna kwestia to zabezpieczenie elementów, które sprawiałyby potencjalne zagrożenie. Zasady postępowania w kryzysowych momentach muszą być znane całej załodze jeszcze przed wypłynięciem w rejs. Dzięki temu nawet pojawienie się nawałnicy nie spowoduje utraty zimnej krwi i ułatwi przetrwanie trudnej sytuacji. Dokładne określenie procedur oraz zaopatrzenie się w akcesoria ratunkowe to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa.